Kategorie
Budowa

Balkon Porady

balkon kafelkiPowłoka uszczelniająca
Balkonową podłogę można też pomalować, jeżeli jastrych jest gładki i w dobrym stanie technicznym, a spadek wynosi co najmniej 2%. Przed przystąpieniem do malowania, trzeba odpowiednio przygotować podłoże. Należy namoczyć jastrych i stalową szczotką zeskrobać cementową powłokę. Potem zebrać gąbką cząstki cementu i spłukać nawierzchnię. Kolejna czynność to zagruntowanie jastrychu i dwukrotne malowanie farbą lateksową odporną na promieniowanie UV i ścieranie.

Impregnacja nawierzchni
Istniejącą okładziną ceramiczną można chronić przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wilgoć i mróz przy pomocy środka impregnującego. W efekcie następuje zamknięcie porów w płytkach i fugach oraz uszczelnienie drobnych pęknięć (do 0,2mm). Zabezpieczona nawierzchnia miesiącami nie wchłania wilgoci.

Klejenie bez pustki powietrznej
Jeżeli płytki przyklejane są bezpośrednio do płyty balkonowej, wtedy trzeba zwrócić uwagę na zastosowanie odpowiedniej zaprawy klejącej, która zapewni dobre przyleganie na całej powierzchni. Jest to ważne, gdyż w pustkach powietrznych znajdujących się pod źle przyklejoną nawierzchnią, gromadzi się woda, która zamarza pod wpływem niskiej temperatury i może spowodować pękanie lub odpryskiwanie płytek. Dobre efekty daje stosowanie zaprawy elastycznej z domieszką tworzywa sztucznego.

Nawierzchnia z drobnych kamyczków
Kto nie chce płytek ceramicznych na balkonie, wtedy możne spróbować, np. z okładziną wykonaną z drobnych kamyczków. Zalety: na powierzchni nie ma żadnych spoin, jest ona mrozoodporna i antypoślizgowa, posiada zróżnicowaną wielkość ziaren. Sposób wykonania jest prosty: po wymieszaniu masy wylewa się ją na podłoże i rozprowadza równo pacą. Przedtem należy jednak uszczelnić jastrych, najlepiej folią w płynie.