Kategorie
Architektura

Balkony

Przy wspornikowo wysuniętych płytach balkonów i loggii w ścianie szczelinowej dużym problemem technicznym jest zachowanie ciągłości termoizolacji. Tzw. przelotowe mostki cieplne przewodzą temperaturę zewnętrzną do ogrzewanych pomieszczeń mieszkalnych, co powoduje obniżenie powierzchniowej temperatury sufitu we wnętrzu i zagrożenie kondensacją pary wodnej w narożniku ściany i sufitu. Ponadto różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz stropu betonowego powoduje różną rozszerzalności w konsekwencji szkody budowlane – rysy na tynku i murze.

Liniowy mostek termiczny przy płycie balkonowej można zminimalizować poprzez oparcie płyty balkonu na wysuniętych ścianach poprzecznych lub poprzez zastosowanie żelbetowych lub stalowych wsporników. Najlepszym rozwiązaniem jest rozdzielenie płyty balkonowej od wieńca stropu za pomocą tzw. nośników izotermicznych.

Nośniki izotermiczne pozwalają na odsunięcie płyty balkonowej od wieńca stropu na 7 cm. W powstałej szczelinie, na odcinkach pomiędzy nośnikami izotermicznymi, zakładana jest termoizolacja. Są to gotowe elementy przygotowane do montażu i połączenia ze zbrojeniem, które wykonywane jest na budowie.

Nośniki izotermiczne oferowane są w różnych rozmiarach. Ich rozmiar oraz gęstość rozstawienia dobierane są w zależności od wymagań statyczno-budowlanych, takich jak powierzchnia balkonu, wysunięcie i grubość płyty balkonowej itp. Element nośny wykonany jest z nierdzewnej stali szlachetnej. W pasie górnym odcinek ze stali nierdzewnej połączony jest metodą spawania gazowego z prętami zbrojenia. Z kolei dolny pręt ma charakterystyczne płytki przejmujące ściskanie. W części znajdującej się w szczelinie ściany elementy stalowe zabezpieczone są osłoną z poliamidu.

Zastosowanie drewnianych stropów belkowych umożliwia wykonanie balkonu wykorzystującego jako konstrukcję przewieszone wspornikowo nad ścianą zewnętrzną belki stropowe.
Zmniejszenie wysokości przekrojów legarów drewnianych umożliwia uzyskanie spadku uszczelnionego papą bitumiczną poszycia ze sklejki wodoodpornej.
Użytkowa warstwa wierzchnia z ażurowych desek drewnianych jest mocowana poziomo na łatach o przekroju kompensującym spadek warstwy wodoszczelnej.