Kategorie
Remont

Balustrady balkonowe

balustrada betonowaPrzebywanie na takim balkonie jest z pewnością przyjemne i relaksujące. W sytuacji, gdy wiele osób rezygnuje z wyjazdu urlopowego z powodu trudnej sytuacji materialnej, można pomyśleć o upiększeniu swego balkonu, by nie oglądać wyłącznie plastikowych doniczek i rachitycznych kwiatków. Południowy, śródziemnomorski wygląd nada mu z pewnością klasyczna balustrada, wykonana z gotowych elementów betonowych, pomalowanych na jasny, ciepły kolor. Jednakże nowe oblicze balkonu musi być dopasowane do architektury całego budynku, trzeba też mieć na uwadze statykę balkonu, gdyż ciężar betonowej balustrady jest znaczny. Poza tym… ładne rozwiązanie.

Długi balkonowy front wygląda korzystniej, gdy jest podzielony na mniejsze fragmenty. Zamiast więc mocować długie deski albo profile balustradowe poziomo na całej długości, lepiej jest, gdy przestrzeń zostanie podzielona na mniejsze elementy. Istnieją różne możliwości wprowadzenia zmian. Po pierwsze można stosować zmienną kolorystykę, względnie splot jedynie dwóch kolorów. Dodatkowe efekty osiąga się zmieniając kierunek profilów balkonowych, a więc na zmianę poziomo lub pionowo, bądź też mocując elementy po przekątnej.

W zależności od położenia balkonu wskazane jest, by balustrada chroniła przed spojrzeniami, bądź też była zupełnie odsłonięta, zapewniając mieszkańcom nieskrępowany widok na otoczenie. Jest to jeden z aspektów, które należy uwzględnić przy wyborze określonego rodzaju balustrady. Jeżeli pola między słupkami nie są w całości wypełnione (tak jak na sąsiednim zdjęciu), a jedynie zasygnalizowane płytami ze stali szlachetnej lub filigranowymi prętami, wtedy sprawiają one wrażenie lekkości i delikatnej elegancji. Decydując się na elementy ze stali szlachetnej, trzeba zwrócić uwagę na to, by powierzchnie poszczególnych elementów do siebie pasowały.