Barierka ochronna
W domach ze schodami, szczególnie stromymi i w których zamieszkują małe dzieci konieczne jest pomyślenie o ich bezpieczeństwie. Trudno dopilnować, aby nie poruszały się po schodach. Ale można zapewnić im bezpieczeństwo poprzez zamontowanie dwóch barierek na dole i w górnym biegu schodów. Dorośli powinni łatwo i szybko je odchylać, natomiast należy uniemożliwić ich otwieranie przez dzieci montując proste, ale skuteczne zamki. Dzieci będą się poruszały po schodach pod nadzorem rodziców.
Zamykające się drzwi
Częstokroć wskazane jest, aby drzwi, skrzydła bram i furtek zamykały się lub przynajmniej przymykały samoczynnie. Uzyskamy to, gdy przynajmniej jeden z zawiasów przytniemy skośnie. W tym wypadku stykające się powierzchnie obu części zawiasu spiłowujemy skośnie. Przy otwieraniu skrzydło zostanie uniesione lekko ku górze. Pod własnym ciężarem będzie dążyć do obrotu w poprzednie położenie, gdyż siła ciężaru skrzydła zamieni się w poziomo skierowaną siłę ją obracającą.
Szyny do drzwi przesuwanych
Bogactwo wyboru szyn nośnych i wózków w sklepach umożliwia szybkie i proste wykonanie jedno- lub dwuskrzydłowych drzwi przesuwanych. Szyny nośne, po których toczą się wózki jezdne montujemy do ściany nad otworem przejściowym lub do sufitu. W obu przypadkach warto szynę przysłonić ładnie wykończoną deską osłonową. Ukryje ona zarówno szynę jak i wózki. Do wózków należy zamocować dowolnej konstrukcji drzwi.
Zabezpieczenie drzwi
Jednym ze skuteczniejszych sposobów zabezpieczenia drzwi przed włamaniem jest zainstalowanie sztaby antywłamaniowej. Poprzecznie zamontowana sztaba w połowie wysokości drzwi od strony wewnętrznej wchodzi końcami w osady przykręcone do ościeżnicy. Otwierana i zamykana jest zamkiem z kluczem od zewnątrz i od wewnątrz pomieszczenia. Wykonana z wysokiej jakości stali skutecznie opiera się próbom sforsowania zarówno poprzez wyłamanie zamka jak i zawiasów czy też zniszczenie skrzydła.
Dociskanie styków tapety
Przy przyklejaniu grubych, tłoczonych tapet lub ściennych płytek korkowych szczególną uwagę należy zwracać na dociśnięcie ich w liniach styku. Do dociskania powinniśmy zastosować mały wałeczek z gumy lub tworzywa sztucznego. Czystym wałeczkiem dociskamy styki brytów, od razu ścierając klej, który może wypływać spod tapety. Bardzo często czyścimy też sam wałeczek mokrą ściereczką. Gdy po wyschnięciu krawędzie tapety będą odstawać, do ponownego przyklejenia trzeba zastosować klej Wikol.
Gzyms do szafek
Dla zwiększenia estetyki naszych typowych szafek kuchennych zawieszonych na ścianie możemy na ich wierzchu przy krawędzi zamontować szeroką listwę profilowaną. Listwę przyciętą na odpowiednią długość należy starannie oszlifować, zabejcować i pokryć kilkakrotnie lakierem bezbarwnym. Po tym przykręcamy ją do wierzchu szafek kilkoma dłuższymi wkrętami w taki sposób, aby utworzyła wystający gzyms ozdobny. Przy odpowiednim kształcie listwy można w niej będzie zamontować reflektorki halogenowe tak ostatnio modne.
Zabudowa szachtowa
W ofercie firmy Geberit znalazł się system mocowania zestawów (stelaży) instalacyjnych. W starszych rozwiązaniach stelaże były mocowane wspornikami do ścian i podłoża. W nowym są mocowane do specjalnych szyn: ściennej i podłogowej przykręconych do podłoża. Wsporniki górne stelaży wsuwa się w szynę ścienną, zaś dolne stopki mocuje nakładkami do szyny podłogowej. System szynowy pozwala łatwo i szybko zabudowywać płytami g-k wszelkie instalacje łazienkowe tworząc tzw. szachty.
Ściany z pustaków
W ofercie wielu firm produkujących nowoczesne pustaki ścienne firmy Wienerberger występują pustaki łączone na pióra i wpusty lub też łączone na tzw. kieszenie. W pierwszym przypadku poziome siły boczne są przenoszone przez połączenie pustaków na pióra i wpusty. W drugim przez beton, którym wypełnia się kieszenie pomiędzy pustakami ułożonymi w ścianie na warstwie zaprawy murarskiej. Oczywiście przy murowaniu należy stosować zaprawy ciepłochronne dostępne na rynku.
Zbrojenie ścianki działowej
Ściankę działową z cegieł ceramicznych ustawionych na tzw. trójkę, czyli na rąb, musimy w trakcie murowania wzmocnić przez wmurowanie zbrojenia ze stalowych prętów średnicy 8 mm, umieszczonych w spoinach poziomych co drugą lub trzecią warstwę cegieł. Pręty zbrojeniowe trzeba powiązać z bocznymi ścianami konstrukcyjnymi najlepiej poprzez wsuniecie prętów w wywiercone otwory i zacementowanie. Ścianek o szerokości do 1 m nie trzeba zbroić.