Bezpieczna drabina przy ścianie
Oparta o ścianę drabina będzie statyczna, jeżeli odległość jej dolnych końców od ściany budynku nie będzie mniejsza niż 1/4 wysokości oparcia. Przy mniejszej odległości może odpaść od ściany, gdy ktoś na nią wejdzie. Takie ustawienie nie oznacza wcale, że możemy pominąć fakt jej prawidłowego oparcia na twardym i równym podłożu w miarę stabilnym. Takie ustawienie jest szczególnie ważne przy wysokich drabinach.
Drabina bezpieczna
Kiedy się pracuje na wysokości, korzystając z długiej drabiny, zawsze istnieje niebezpieczeństwo jej obsunięcia się szczególnie, gdy ustawimy ją na podłożu twardym i gładkim. Nie osunie się ona natomiast, gdy przynajmniej pod jedną nogę (lepiej pod obie) podłożymy ciężki worek lub torbę wypełnioną ziemią lub piaskiem. Najpewniej będzie ustawiona, gdy jej dolne oparcie będzie odsunięte od ściany budynku na 1/4 wysokości górnego oparcia o ścianę.
Ogranicznik na wałku malarskim
Przy malowaniu wałkiem, dystans od sąsiedniej krawędzi możemy uzyskać za pomocą przełkniętego gwoździa. Trzeba go przetknąć przez otworek wywiercony w rączce wałka. Podczas malowania powinien się przesuwać po wystającym obrzeżu. W ten sposób malujemy wszystkie sąsiednie powierzchnie przy listwach opaskowych okien i drzwi. Robimy to jednak po tzw. odcięciu kolorów czyli pomalowaniu ściany tuż przy opasce za pomocą małego pędzla płaskiego.
Podpórka ręki przy malowaniu
Przy precyzyjnym matowaniu wzorów na ścianie za pomocą pędzelków dekoracyjnych, ważne jest pewne podparcie ręki trzymającej pędzelek – niełatwe, gdy farba jeszcze nie wyschła. Można się posłużyć drążkiem, na którym się opiera ręka. Jeden z końców drążka trzeba wyposażyć w miękką osłonę, która będzie zabezpieczać farbę na ścianie przed starciem ostrym końcem drążka. Osłonę należy wykonać z miękkiej szmatki, owiniętej kilkoma zwojami na końcu drążka.
Puszka na drabinie
Jeżeli taśmą klejącą przyczepimy do puszki z farbą krótki trzpień, którego koniec wsuniemy w wywiercony otwór, uzyskamy pewne zabezpieczenie przed przypadkowym zrzuceniem puszki z drabinki. Do puszki wystarczy przykleić kawałek grubego gwoździa z obciętym łbem. Otwór w blacie drabiny może się przydać i do innych celów. Można będzie np. wetknąć weń ostrze wkrętaka, którym posługujemy się stojąc na drabinie.
Bezpieczne wiadro
Przy przenoszeniu wody czy innej cieczy w odkrytym naczyniu np. wiadrze, trudno na ogół uniknąć jej rozkołysania i wychlapywania na boki, szczególnie wtedy, gdy nalejemy dużą porcję cieczy. Prostym sposobem zabezpieczenia przed tym jest ułożenie na powierzchni cieczy kawałka cienkiej płyty lub deski drewnianej. Pływając na powierzchni uniemożliwi rozkołysanie cieczy i jej wychlapywanie nawet przy szybkim i nieuważnym przenoszeniu wiadra.
Równe rozstawienie łat dachowych
Przy mocowaniu łat dachowych, dla zapewnienia równego ich rozstawienia warto się posłużyć wzornikiem z listewki z podcięciami na końcach. Jej oparcie na łatach właśnie tymi podcięciami bardzo dokładnie wyznaczy konieczny rozstaw. Łaty przybijamy do kontrłat wcześniej zamocowanych do połaci dachowej. Rozpoczynamy od przybicia pierwszej łaty tuż przy okapie i kolejno przybijamy je posługując się wzornikiem.
Cięcie płyty gipsowo-kartonowej
Płyty gipsowo-kartonowe można wyginać na specjalnie przygotowanym wzorniku, np. z desek. Uprzednio trzeba ją podziobać na spodniej stronie kolczastym przyrządem i zmoczyć wodą. Pozostaję płytę ostrożnie docisnąć do wzornika i pozostawić na nim do wyschnięcia. Płyty o większej grubości od 9 mm trzeba zmoczyć wodą 2-3 krotnie. Płyty dociskamy najłatwiej obciążając kilkoma ciężkimi woreczkami płóciennymi z piasku lub ściskami stolarskimi.
Równa linia cięcia dużej płyty
Przy cięciu dużych płyt, drewniana listwa, ściskami przykręcona do nich, będzie wygodną prowadnicą. Jej brzeg przesuwa się po krawędzi stołu pilarki. Aby jednak przycinać płytę wzdłuż zaznaczonej linii trzeba dokładnie określić miejsce zamocowania listwy prowadzącej. Odległość jej krawędzi od linii cięcia powinna być równa odległości brzeszczota piły od krawędzi stołu.
Cięcie dużej płyty na drabinie
Do przecięcia wzdłużnego wygodnie długą płytę położyć na płasko położonej drabinie z rozsuniętymi nogami. Pomiędzy nimi pozostaje przestrzeń do przecinania, a jednocześnie rozłożona drabina dokładnie stabilizuje płytę podczas cięcia. Podczas przecinania płytę można dociskać do drabiny jedną nogą, a przy płytach o większej szerokości można je przecinać wchodząc na nią.