Bezpieczne przecinanie
Praca na różnego rodzaju pilarkach stołowych stwarza duże niebezpieczeństwo urazów u obsługującego. Szczególnie niebezpiecznym momentem jest ostatnia faza przecinania, w której ręce obsługującego zbliżają się do wirującego brzeszczotu pilarki. Bezpieczeństwo mogą zapewnić dwa popychacze, którymi przesuwamy przedmiot i dociskamy do prowadnicy. Na czole popychacza trzeba wbić zaostrzony gwoździk.
Zabezpieczenie ostrza dłuta
Krótki kawałek gumowej rurki, przecięciem nasadzony na ostrze dłuta, będzie zapobiegał jego tępieniu przy nieuważnym przechowywaniu w szufladzie, wraz z innymi narzędziami naszego podręcznego warsztatu. Długość rurki powinna być o 1 cm większa od szerokości ostrza dłuta, średnica może być dowolna. Najczęściej rurkę wycina się ze starego gumowego węża do podlewania ogrodu.
Wygodny pion
Stara drewniana szpulka do nici może posłużyć do nawinięcia cienkiego sznurka pionu. Środkowy otwór będzie chronić jego ciężarek w czasie przechowywania tego prostego i skutecznego narzędzia mierniczego. Nawijanie sznura na szpulkę wyeliminuje niebezpieczeństwo jego splątania przy nieuważnym przechowywaniu. Długość sznurka w typowym pionie powinna wynosić 2,5-3 m.
Ogranicznik wiercenia
Stałą głębokość wiercenia możemy sobie zapewnić nasuwając na wiertło stalowy pierścionek. Dzięki śrubce umieszczonej na jego boku możliwe będzie ustawienie głębokości wiercenia wedle potrzeb. Śruba na boku umożliwi bardzo silne zaciśnięcie pierścionka w przewidzianym miejscu tak, że nawet przy silnym docisku wiertarki ogranicznik nie przesunie się, a wyznaczy prawidłową głębokość wiercenia.
Zbijanie listewek w ramę
Przy zbijaniu gwoździkami wąskich i cienkich listewek często zdarza się je rozłupać. Aby tego uniknąć, zbijamy listewki nieco dłuższe, a następnie obcinamy kawałki wystające na zewnątrz i już zbędne. Listewki odcinamy piłką o drobnych ząbkach, najczęściej grzbietnicą, a następnie ich czoła szlifujemy drobnoziarnistym papierem ściernym nawiniętym na płaski klocek drewniany.
Piłowanie metali kolorowych
Przy piłowaniu mosiądzu, miedzi lub aluminium pilnikami o drobnych ząbkach następuje tzw. zaszlichcanie się luk międzyzębowych. Aby tego uniknąć i łatwiej oczyścić pilnik, wystarczy przed utyciem posmarować go zwykłą kredą tablicową. Kredą smarujemy również po każdorazowym czyszczeniu pilnika szczotką drucianą. Ten sposób jest zalecany szczególnie przy pracy pilnikami – iglakami.
Haczyk do garnka
Duże naczynie napełnimy wodą sprawniej, jeżeli na korpusie kranu zamontujemy haczyk. Na nim zaczepimy tylny uchwyt naczynia. Zaczepienie naczynia na takim uchwycie hakowym umożliwi nam odkręcenie i zakręcenie zaworu drugą, wolną ręką. Tego typu usprawnienie warto zastosować przy zaworach umiejscowionych na zewnętrznej ścianie budynku i w różnego rodzaju urządzeniach ogrodowych.
Fazowanie kołków
Temperówka szkolna jest wygodnym narzędziem do fazowania czół drewnianych kołków meblarskich, stosowanych w połączeniach poszczególnych części mebla. Kupowane gotowe kołki są na ogół sfazowane. Ale często kupujemy drewniane, toczone drążki o odpowiedniej średnicy, które należy pociąć na mniejsze kawałki, aby otrzymać potrzebne kołki meblowe.
Oliwienie zawiasu
Wywiercenie małego otworka w trzpieniu zawiasu skrzydełkowego ułatwi oliwienie trzpienia i gniazda, bez konieczności zdejmowania drzwiczek mebla. Otworek powinien mieć średnicę około 3-4 mm i sięgać jedynie do trzpienia zamontowanego w dolnym skrzydełku. Aby prawidłowo naoliwić taki mały zawias meblowy wystarczy w otwór wpuścić kroplę oliwy do maszyn.
Ozdobne nakrętki kołpakowe
W wielu wypadkach korzystne jest mocowanie części za pomocą ozdobnych nakrętek kołpakowych. Łatwo można je wykonać, przyklejając do czoła zwykłych odcięte kapturki od pinezek tapicerskich. Trzeba jednakże odpowiednio dobrać średnicę obu elementów, tak, aby kapturek nie wystawał poza obrzeże nakrętki. Średnica kapturka może być nieco mniejsza.