Kategorie
Wnętrza

Biurko między regałami

biurkoBiurko między regałami

Wygodne do pracy biurko, szczególnie dla dzieci uczących się można wykonać samodzielnie z kawałków laminowanej płyty wiórowej o grubości 18 mm lub grubszej. Wystarczy taki blat z wykończonymi obrzeżami umieścić pomiędzy dwoma cięższymi regałami na książki. Do zamocowania blatu możemy użyć kawałków mosiężnych lub aluminiowych kątowników dostępnych w sklepach. Kątowniki przykręca się wkrętami do boków regałów, a następnie przykręca do nich blat. Musimy pamiętać o dobraniu wysokości zamocowania.

Ogranicznik szuflady

Przy częstym wysuwaniu szuflad bardzo się może przydać ogranicznik, nie pozwalający na całkowite ich wysunięcie z prowadnic. Taki ogranicznik może być bardzo pożyteczny, gdy w mieszkaniu znajdują się małe dzieci, które lubią otwierać wszelkiego rodzaju drzwiczki i szuflady. Ogranicznik może zapewnić im bezpieczeństwo uniemożliwiając wypadnięcie szuflady. Funkcję ogranicznika może spełnić mały, drewniany klocek oporowy, przykręcony do tylnej ścianki szuflady. Swoim końcem będzie zahaczał o spód szuflady wyższej lub korpus mebla.
szafa wnekowa

Szafa wbudowana

Prostota konstrukcji szafy z drzwiami przesuwanymi ułatwia jej samodzielne wykonanie. We wnęce lub między ścianami bocznymi budujemy z płyty wiórowej cokół wysokości 10 cm. Podobnej wielkości płytę przykręcamy do sufitu. Pomiędzy obie płyty – cokołową i sufitową wsuwamy ścianki dzielące przestrzeń i mocujemy wkrętami. Drzwi przesuwane również z płyty wiórowej odpowiednio wykończonej podwieszamy na wózkach jezdnych, przetaczających się w prowadnicach szyny nośnej zamocowanej kotwami rozprężnymi do sufitu.

Antresola do spania

W starym budownictwie częstokroć pomieszczenia mają niewielkie powierzchnie, ale dużą wysokość. Nierzadko można spotkać takie o wysokości 3-3,5 m. Warto w nich pomyśleć o racjonalnym zagospodarowaniu przestrzeni poprzez wykonanie antresoli o drewnianej konstrukcji. Na niej można będzie zrobić miejsce do spania, pod spodem np. do pracy. Konstrukcja antresoli to kilka pionowych słupków i poziomych belek o przekroju 10×10 cm. Belki mocuje się do ścian bocznych. Do tak zabudowanej konstrukcji mocuje się typowe deski podłogowe.

Mocowanie rzeźby

Rzeźbione płaskie przedmioty drewniane trudno zamocować na stole. Mocowanie w imadle nie wchodzi raczej w rachubę. Jednakże płaski przedmiot można przykleić do płyty stołu lub innej w taki sposób, aby po zakończeniu pracy łatwo było odmocować rzeźbę. W tym celu glutynowym klejem do drewna przyklejamy do blatu gazetę, a następnie do niej rzeźbiony przedmiot. Aby go odmocować wystarczy namoczyć gazetę wodą, ostrożnie podważyć rzeźbę dłutem i zdjąć ze stołu. Mocowanie jet dobre dla dużych i płaskich rzeźb.

Szklane drzwiczki

W typowych drzwiczkach szklanych do zamocowania zawiasów i uchwytu konieczne jest wywiercenie otworów trudne w warunkach warsztatu amatorskiego. Można jednak tego uniknąć wykonując obramowanie szyby z dwóch szerszych listew z twardego drewna, w których łatwiej wywiercić otwory. Szybę wkleja się klejem do luster w wąskie, ale głębsze wpusty wycięte na bocznych powierzchniach listew. Głębokość wpustów powinna wynosić co najmniej 3-4 cm przy listwie o szerokości 5-6 cm i grubości 1,5-2 cm.

Wykańczanie tapicerki

We wszystkich pracach tapicerskich napinane elementy płócienne lub skórzane przybija się do drewnianych części mebla specjalnymi pinezkami (gwoździami) tapicerskimi. Częstokroć łby pinezek są ozdobne. Przymocowanie takie tworzy wiec element dekoracyjny. W każdym innym przypadku łby pinezek, gwoździ lub zszywek trzeba przykryć ozdobną taśmą z tkaniny. Taśmę przyklejamy zwykłym klejem stolarskim typu Wikol lub klejem termoplastycznym. Gotową taśmę można zakupić w sklepach z artykułami tekstylnymi.