Kategorie
Budowa Remont

Dociskanie tapety

Dociskanie tapety

Przyklejając tapetę do ściany, musimy bryt docisnąć równomiernie do przygotowanego podłoża w taki sposób, aby nie porozciągać jej nadmiernie i nie pozostawić pęcherzy powietrza pod nią. Dlatego bryt przyklejamy od góry, równomiernie go rozwijając i dociskając szczotką tapeciarską, miękką gąbką lub czystą ściereczką. Najpierw ruchem pionowym dociskamy środek brytu. Następnie skośnymi ruchami w dół i na zewnątrz dociskamy bryt na całej wysokości ściany, szczególną uwagę zwracając na dopasowanie styków sąsiednich arkuszy.

Folie samoprzylepne

Przed przyklejeniem folii samoprzylepnej do starej powierzchni musimy bardzo dokładnie zaszpachlować wszystkie nierówności, a następnie całość przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym i dokładnie odtłuścić przemywając spirytusem denaturowanym. Następnie, aby uzyskać równe przyklejenie bez pęcherzy z arkusza folii lekko odwijamy papier spodni i przyklejamy ten odsłonięty brzeg. Teraz stopniowo należy odwijać resztę papieru osłaniającego i miękką szmatką dociskać go w taki sposób, aby nie wyciągnąć go nadmiernie.

Stosowanie pianki

Szeroko obecnie wykorzystujemy w budownictwie poliuretanową piankę montażową. Nią osadza się ościeżnice drzwi i okien. Trzeba przy tym pamiętać, że pojemnik z pianką trzymamy zawsze odwrotnie tak, aby rurka którą wypływa pianka znajdowała się na dole. Jeżeli przerywamy pracę, to pojemnik należy obrócić i rurkę przedmuchać gazem znajdującym się w górnej części pojemnika. Zapobiegnie to zaschnięciu pianki w rurce. Nie przedmuchujemy za długo, gdyż brak gazu nie pozwoli na pełne wykorzystanie pianki.

Dociskanie płytek

Płytki podłogowe z PCW lub korkowe wszystkich typów przyklejamy do podłoża, najczęściej betonowego za pomocą klejów kontaktowych lub rozpuszczalnikowych. Bardzo ważne zatem jest ich dociśnięcie do podłoża na całej powierzchni. Doskonały rezultat uzyskamy dociskając za pomocą zwykłej butelki po winie lub wałka do wałkowania ciasta. Same styki płytek dodatkowo dociska się małym wałeczkiem gumowym. Od razu po dociśnięciu klej, który wypłynął ze spoin, trzeba zmyć miękką szmatką zmoczoną w rozpuszczalniku benzynowym.

Wciskanie pianki montażowej

W przypadku uszczelniania styków ścian pianką poliuretanową można posłużyć się polietylenową rurką nasuniętą na wylot pojemnika z pianką. Taką rurką będzie można wcisnąć piankę w trudno dostępne miejsca np. wąskie szczeliny tuż przy suficie, czy też ościeżnicach okien i drzwi. Po użyciu ten krótki odcinek rury wystarczy wyrzucić, a w miarę potrzeby nasunąć nowy. Giętką rurkę można wsunąć głębiej w szczelinę, a tym samym dokładniej wypełnić ją pianką.