Drabinki dachowe
Przy kryciu dachu dachówkami ceramicznymi lub cementowymi, a także przy innych pracach dekarskich trzeba korzystać z krótkich drabinek zaczepianych o kalenicę. Poruszając się po takiej drabince nie uszkadzamy folii dachowej i wcześniej ułożonych dachówek lub obróbek blacharskich. Pamiętajmy również o przypięciu pasa i linki asekuracyjnej, które zabezpieczą przed upadkiem z dachu i ewentualną utratą zdrowia, a może i życia. A nawet upadek ze stosunkowo płaskiego, niskiego dachu może wywołać groźne skutki.
Blaszane panele dachowe
Praktycznym pokryciem dachu są blaszane panele dachówkopodobne. Ich stosowanie pozwala ograniczyć straty nieuniknione przy dopasowywaniu dużych arkuszy do kształtu połaci dachowej. Panele łączy się systemem odpowiedniego kształtu przetłoczeń. Mocuje się tak samo jak inne, czyli do rusztu drewnianego z łat i kontrłat, przybitych do krokwi na połaci dachowej. Mocuje się specjalnymi wkrętami z wulkanizującymi się uszczelkami. Układa sieje pasami równoległymi do okapu.
Cięcie blachy powlekanej
Blach powlekanych nie wolno przecinać narzędziami wirującymi – piłami tarczowymi lub ściernicami – bo w miejscu cięcia wytopi się cynk z warstwy ochronnej. Mogą być natomiast przecinane tzw. niblerami, czyli nożycami stemplowymi, lub narzędziami ręcznymi. Przy wykonywaniu pokryć blaszanych przez firmy zwróćmy więc uwagę, czy pracownicy prawidłowo przycinają arkusze stosując zalecane narzędzia. Korozja blach bowiem może być groźna dla trwałości pokrycia.
Korygowanie kształtu dachu
Kształt dachu pod różnego rodzaju pokrycia – blaszane, ceramiczne, cementowe – koryguje się przez przybicie dodatkowej wysuniętej deski szczytowej, prostopadłej do kalenicy i okapu. Gdy dach jest trapezowy lub rombowy, należy zamocować dwie deski, z obu stron. Deski szczytowe przykręca się lub przybija do krótkich odcinków łat wysuniętych poza stary dach i przybitych do już istniejących starych łat. Wszystko przysłoni odpowiednie pokrycie dachu.
Pasowanie arkuszy
Przy wszelkiego rodzaju posadzkach wykańczanych wykładzinami arkuszowymi np. z PCW lub dywanowymi ważne jest bardzo dokładne dopasowanie linii styku poszczególnych arkuszy. Można to jedynie uzyskać poprzez równoczesne przecinanie dwu sąsiednich arkuszy złożonych na nakładkę. Linie przecinania prowadzimy w tym wypadku wzdłuż nakładki. Do cięcia musimy użyć ostrego i sztywnego noża najlepiej do cięcia wykładzin. Nóż należy prowadzić dosuwając ostrzem do metalowego lub drewnianego liniału.