Płoty mogą pełnić różne funkcje. Mogą być wizytówką domu, oddzielać od sąsiadów, stanowić przeszkodę dla zwierząt domowych. Prezentujemy różnego rodzaju materiały potrzebne do ich budowy. Do ogrodów o charakterze wiejskim odpowiednie są płoty wykonane z łat z modrzewiowego drewna, ukośnie ściętych u góry. Takie rustykalne płoty ze sztachet można kupić w postaci gotowych elementów wraz ze słupami i bramami. W tartakach dostaniemy nie okorowane odpady z pociętych pni modrzewi, z których można samodzielnie wyciąć pojedyncze sztachety.
Płot to wznosi się ku górze, to znów opada. Do jego budowy można wykorzystać łaty dachowe, deski lub szersze kłody. Ważne, aby wraz ze zwiększającym się spadkiem terenu, proporcjonalnie skracać odstępy między słupami. Dla ustalenia odpowiednich proporcji, słupy i łaty najpierw należy rozłożyć na ziemi.
Sztachety jak malowane.Deski o różnych wymiarach przykręca się do górnych i dolnych poprzeczek, które z kolei są mocowane do słupów.
Z drewnem można zrobić prawie wszystko. Reguła ta dotyczy także płotów. Wielka jest też różnorodność wykorzystywanych do tego materiałów: począwszy od rustykalnych kłód drewna, poprzez sztachety i gotowe elementy ze wzorem, aż po przęsła do budowy szczelnych płotów. Wybór zależy od tego, czy płot ma stanowić granicę jedynie symboliczną, a więc powinien być niski i nie zasłaniać widoku, czy też raczej ma być to solidna budowla (na przykład zagroda chroniąca przed obcymi psami), której celem jest ochrona naszej prywatności. Oczywiście chodzi też o to, aby płot harmonizował z wyglądem domu i najbliższego otoczenia. Drewniane płoty są pod tym względem uniwersalne. Na przykład zwykły płot ze sztachet może wyglądać równie dobrze przed domem miejskim, jak i przed wiejską chałupą. Różnica dotyczy wyłącznie sposobu obróbki i detali, takich jak kształt łat i słupów lub sposób wykończenia powierzchni. Środki do malowania drewna wykorzystywanego na zewnątrz pomieszczeń są produkowane w różnych naturalnych kolorach i odcieniach.
Lekka przegroda. Płoty złożone z przęseł wykonanych z ćwierć-wałków, które wytwarza się tnąc półokrągłe belki na stołowej pile tarczowej, sprawiają wrażenie bardzo delikatnych. Ćwierćwałki przykręca się pojedynczo do poprzeczek. Równe odstępy między nimi można uzyskać wkładając między nie jednakowe klocki. Przęsła mocuje się do słupów używając niewielkich kątowników lub specjalnych uchwytów. Płot może mieć dowolną wysokość. Zmieniając odstępy pomiędzy listwami, można zbudować odcinki stanowiące zasłonę lub takie, które będą przeszkodą jedynie symboliczną. Wysokość płotu dobiera się zazwyczaj do potrzeb wynikających z charakteru ogrodu.