Kategorie
Budowa

Drewno na podłogi

panele i wykladzinaO podłogach myślmy już w trakcie projektowania domu.

Tylko przy dużej powierzchni wykonywanych podłóg drewnianych (powyżej 100 m2) polecam zakup i przetworzenie drewna we własnym zakresie. Należy wykonać to dużo wcześniej – około jednego roku przed układaniem. Drewno wymaga takiego okresu leżakowania. Zlecenia na jego wstępną obróbkę przyjmują tartaki i składy drewna, a na obróbkę kompleksową – zakłady stolarskie. Drewno użyte do wykonania podłóg musi być wysuszone do minimum 12 procent wilgotności. Najczęściej stosowany materiał to drewno świerkowe i sosnowe. Zalecana i tradycyjna grubość deski podłogowej wynosi 32 mm. Cena 1 m3 drewna – tak zwanej „podłogówki” – kształtuje się obecnie na poziomie 900-1000 zł.

Przy zakupie surowca drzewnego należy pamiętać, że długość materiału powinna odpowiadać wymiarom pomieszczeń. Trzeba też liczyć się z odpadami i uwzględnić zapas ok. 15 – 20%.

Do wykończenia drewna powłokami malarskimi używamy tych samych materiałów co do parkietów. Modne są też podłogi drewniane wykańczane olejami. Nadają one drewnu rustykalny charakter, a podłogę łatwo przy tym utrzymywać w czystości i poddawać renowacji.

Ważną sprawą przy projektowaniu podłóg jest zachowanie różnic w poziomach stanów surowych między pomieszczeniami z różnymi okładzinami. Na przykład między pomieszczeniem z podłogą drewnianą na legarach a pomieszczeniem z posadzką ceramiczną różnica ta powinna wynosić ok. 10 cm.