Elektryczne ogrzewanie podłogowe
Przy elektrycznym ogrzewaniu podłogowym kable grzejne mocuje się w specjalnych taśmach zaciskowych i przykrywa warstwą betonową. Wewnątrz niej powinien być też zatopiony czujniki mierzący temperaturę podłogi i przekazujący ją do urządzenia sterującego. Przy standardowym elektrycznym ogrzewaniu podłogowym warstwa dociskowa i betonu powinna mieó grubość około 5 cm. Jeżeli wykonujemy ogrzewanie akumulacyjne, grubość warstwy wynosi minimum 9 cm.
Przyklejanie wykładzin
Przy przyklejaniu arkuszowych wykładzin z PCW trzeba zachować odpowiednią kolejność pracy. Arkusze układamy obok siebie z niewielkim 5 cm zakładem i obciążamy woreczkami z piaskiem. Wzdłuż zakładu przecinamy oba arkusze jednym cięciem. Następnie arkusze odwijamy do połowy i odsłonięte w ten sposób podłoże smarujemy klejem Po przyklejeniu obu połówek arkuszy, odwijamy z kolei drugie części i powtarzamy czynności. Pamiętajmy o bardzo starannym i silnym dociśnięciu ich do podłoża.
Kitowanie szpar w podłodze
Przy wylewaniu podłogowych mas samopoziomujących na stare deski podłogowe trzeba uszczelnić wszystkie szczeliny pomiędzy deskami, aby rzadka masa nie przedostała się pod nie. Wystarczy je zakleić plasteliną, a nawet zwykłą gliną. Można też zastosować wszelkiego rodzaju kity akrylowe i silikonowe wyciskane z kartuszy, a stosowane obecnie do wielu prac domowych i budowlanych. Te ostatnie choć bardzo dobre są znacznie droższe od plasteliny.
Wykończenie schodów panelami
Zwykłe, betonowe lub drewniane schody można również wykończyć panelami, z których układamy podłogę. W tym jednak wypadku panele należy przykleić dobrym klejem do podłóg drewnianych. Panele przykleja się zarówno do stopni jak i do podstopnic. Krawędzie schodów trzeba jednak wykończyć przyklejając narożniki z litego drewna dopasowanego kolorystycznie do barwy paneli. Najlepiej zastosować drewno twardych gatunków, takich jak jesion, dąb, grab lub klon.
Izolacja wejścia na strych
Na nieużytkowych strychach nad pomieszczeniami mieszkalnymi należy przewidzieć izolację termiczną z waty szklanej lub mineralnej. Płyty izolacji układa się na powierzchni stropu. Jeżeli jednak znajduje się w nim klapa wyjścia na strych to izolację należy ułożyć w ten sposób, aby płyty były wysunięte poza samą klapę i oczywiście odpowiednio do niej przymocowane mechanicznie lub przyklejone odpowiednim klejem. Pamiętajmy, że grubość takiej izolacji termicznej powinna wynosić 20-25 cm.
Profile schodowe
Przy przyklejaniu podłogowych płytek ceramicznych na schodach powinniśmy zastosować specjalne profile schodowe. Profile te chronią krawędź stopni przed uszkodzeniem, a co ważniejsze zabezpieczają przed poślizgnięciem się na często śliskich płytkach i upadkiem groźnym dla zdrowia lub życia. Profil składa się z metalowej, ażurowej części wklejanej zaprawą pod płytki na poziomej części stopnia oraz gumowej wkładki antypoślizgowej wciskanej w cześć metalową. Pamiętajmy, aby dobrać wkładkę o kontrastującym kolorze.
Podłogowy profil
Gdy w sąsiednich pomieszczeniach występują różne rodzaje posadzek w drzwiach i otworach przejściowych musimy zamontować specjalne, osłaniające styk profile zwane przejściowymi. Wykonane są z metali kolorowych lub stali nierdzewnej. Jednym z najlepszych jest profil z naniesionym na spód klejem. Łatwo go więc przykleić do obu posadzek, bez stosowania innych klejów, kitów silikonowych czy też łączników mechanicznych. Profil jest najczęściej stosowany na styku posadzek drewnianych z ceramicznymi.
Kabel grzejny w koszu dachu
Elektryczne kable grzejne o odpowiednich mocach okłada się w koszach dachu, rynnach i wzdłuż okapu. Lekko podgrzewając zalegający na dachu śnieg łub lód powodującego szybkie topnienie, a tym samym zwiększają trwałość pokrycia. Do tego celu produkuje się kable w specjalnych osłonach. Mogą posłużyć również do ogrzewania rurociągów wodnych zakopanych w ziemi, czy też podgrzewania podjazdów do garaży. Szczególnie pożądane jest ułożenie kabla w koszu dachu.
Elektryczny kabel grzewczy
Do ogrzewania pomieszczeń, podgrzewania posadzek i podjazdów czy topienia śniegu na dachu wykorzystuje się specjalne elektryczne kable grzewcze, w których jedna lub dwie żyły grzejne są otoczone polietylenem i różnymi powłokami dystansowymi oraz oplotami. W ofercie handlowej znajdują się kable jedno- i dwustronnie zasilane. Te drugie układa się pętlami kształtowanymi tak, aby równomiernie ogrzać przewidzianą powierzchnię. Jednostronnie zasilane układa się prostymi odcinkami np. wewnątrz rynny.
Mocowanie wykładziny dywanowej
Przy ekskluzywnym wykończeniu podłogi, wykładzinę dywanową układa się na elastycznej warstwie podkładowej o grubości 2-3 cm z wojłoku, filcu lub grubszej gąbki poliuretanowej. Wykładzinę trzeba równo rozłożyć na takim podłożu i napiąć spodem zahaczając o zębate listwy przybite w narożach wokół pomieszczenia. W użyciu są specjalne metalowe listwy z małymi ząbkami lub listwy drewniane ze skośnie nabitymi małymi gwoździkami.