Gotowe płoty można kupić w różnych odmianach i wielkościach. Do systemu należą zazwyczaj przęsła oraz dobrane do nich słupy i bramki. Elementy płotu mocuje się do słupów przy pomocy specjalnych uchwytów lub kątowników. Jeśli nawet wiele z nich wygląda podobnie, ich ceny mogą różnić się znacznie. Powodem takich różnic jest jakość oraz rodzaj użytego materiału (drewno twarde lub z drzew iglastych) oraz jego grubość i stopień wykończenia powierzchni.
Jeśli decydujemy się przeprowadzać regularne konserwacje (na przykład co roku kontrolować stan powłoki malarskiej i w razie potrzeby ją naprawiać), nie musimy kupować najdroższego materiału. Zawsze jednak przed dokonaniem zakupów należy obejrzeć wszystkie elementy płotu, szczególnie bramki, i skontrolować ich wykończenie.
1. Dwa sposoby kotwienia słupów do płotów: element pokazany z lewej został umocowany w trzewiku na betonowym cokole, natomiast ten po prawej wkopano w ziemię na jedną trzecią jego długości i przysypano żwirem, by deszczówka szybciej wsiąkała w podłoże.
2. Łopatą sztychówką kopie się dołki na słupy o wiele łatwiej niż zwykłą. Wykopy powinny mieć pionowe ścianki.
3. Stopę słupa można osadzić w warstwie żwiru, a następnie zalać płynną zaprawą.
4. Wysokie słupy mocuje się do dwóch łat, unieruchomionych przy pomocy ścisków śrubowych, i pozostawia na okres 2-3 dni, aż do całkowitego związania betonu.
Rodzaj i wysokość ogrodzenia mogą być określone (zgodnie z przepisami) w planie zagospodarowania przestrzennego danego terenu. Jeśli odpowiednio wcześnie zasięgniemy na ten temat informacji, zaoszczędzimy sobie późniejszych kłopotów.
Ogrodzenia z kutego żelaza, szczególnie jeśli są to obiekty zabytkowe, zawsze powinny być pokryte warstwą lakieru. Bardzo praktyczne są lakiery specjalne, które można nakładać na miejsca pokryte rdzą.
Szybkie i łatwe osadzanie słupów
1. Siatki druciane są mocowane, w zależności od systemu, klipsami lub obejmami. Ponieważ siatkę trzeba napiąć, słupy na jej końcach, względnie w narożnikach, muszą być podparte dodatkowymi, ukośnie ustawionymi wspornikami.
2. Łopatą (najlepiej sztychówką) kopie się dołki na betonowe cokoły. Pion ustala się przy pomocy sznurka z ciężarkiem.
3. Cokół klinuje się w wykopie kamieniami.
4. Po osadzeniu i ustawieniu słupa, cokół obsypuje się ziemią i mocno ją ubija. Następnie mocuje się słup, wklejając go cementem szybko wiążącym.
Płot z drucianej siatki stanowiący szczelne ogrodzenie ma wiele zalet: jest tani, trwały i łatwy do wykonania jak żaden inny. Niestety pod względem estetyki wyglądu ustępuje on znacznie płotom z metalowych krat. Są one oferowane w różnych wersjach, od najprostszych, w postaci przęseł z prętów, aż po gotowe elementy wyprodukowane z czworokątnymi sztabek, często upiększcie różnymi wzorami i elementami dekoracyjnymi. Ich powierzchnię pokrywa się zazwyczaj lakierem proszkowym lub piecowym. Oprócz klasycznych kolorów, takich jak zielony i biały stosuje się obecnie także wiele innych.
Do każdego systemu można dobrać odpowiednie słupy. Atrakcyjny wygląd ma zestawienie gotowych przęseł z murowanymi słupami, do których metalowe elementy są mocowane za pomocą zabetonowanych skobli.