Kategorie
Budowa

Konserwacja i renowacja okien drewnianych

konserwacja okienRamy i ościeżnice okien drewnianych malowane są farbami kryjącymi (pokrywają usłojenie drewna) lub transparentnymi (przezroczystymi) lakierami akrylowymi: bezbarwnymi (widać przez nie rysunek i naturalny kolor drewna) lub koloryzujący-mi, które zachowują rysunek, ale zmieniają kolor – np. drewno sosnowe wygląda jak dębowe. Te ostatnie lakiery zwane są również lazurami. Okna pomalowane farbami kryjącymi często są tańsze, bo można je produkować z nieco gorszego drewna – jego drobne wady, nie wpływające na trwałość i wytrzymałość okna (np. sinica) nie są widoczne pod powłoką farby. Farbami kryjącymi zwykle maluje się okna na biało lub brązowo, ale producenci na życzenie klienta mogą je pomalować na dowolny kolor. U niektórych producentów okna białe i brązowe są tańsze – za inne kolory trzeba dodatkowo zapłacić. Okna są też droższe, gdy mają inny kolor od wewnątrz, a inny na zewnątrz domu.

Transport może być płatny dodatkowo lub wliczony w cenę. Zależy to od liczby zamówionych okien oraz odległości, na jaką są przewożone. Dlatego czasami lepiej zamówić okna u lokalnego dystrybutora niż u producenta.

Producenci lub ich dystrybutorzy mają wykwalifikowane ekipy monterskie i można u nich zamówić montaż zakupionych okien, ale zwykle jest to usługa dodatkowo płatna. Jeśli zdecydujemy się na samodzielny montaż – możemy stracić gwarancję.

Konserwacja i renowacja
Okna należy systematycznie myć nie tylko po to, by ładnie i czysto wyglądały, ale również, by brud nie niszczył ich powłoki. Po umyciu powłokę dobrze jest zabezpieczyć specjalnym mleczkiem konserwującym, na przykład tej samej firmy co lakier lub farba, którymi pomalowano okna. Preparaty takie są do kupienia u niektórych producentów lub dystrybutorów okien. Raz w roku, najlepiej przed zimą, okucia powinno się oczyścić, nasmarować i naoliwić. Trzeba sprawdzić, czy wkręty mocujące okucia są dobrze dokręcone, a wszystkie poluzowane – starannie dokręcić. Można też wtedy okucia wyregulować. Powierzchnię ram i ościeżnic pomalowaną lakierem przezroczystym odnawiamy co 2-3 lata. Powłokę z farby kryjącej – co 5-8 lat. Do odnawiania powłok powinno się używać tego samego rodzaju materiałów, z których zostały wykonane – np. okna pokryte lakierem akrylowym, wodorozcieńczalnym odnawiamy również wodorozcieńczalnym akrylem. W instrukcji obsługi producent zawsze podaje, jaką farbą pomalowane są okna.

Lakiery i farby akrylowe, którymi obecnie malowane są okna drewniane, umożliwiają oddychanie drewna ram i ościeżnic – przepuszczają parę wodną, są również bardzo elastyczne. Dzięki temu powłoka nie łuszczy się, nie odpryskuje i łatwo się ją odnawia. Wystarczy lekko przeczyścić ją papierem ściernym (zmatowić) lub przetrzeć szmatką nasączoną specjalnym preparatem gruntującym powierzchnię pod następną warstwę farby lub lakieru. W ten sposób zwiększa się przyczepność nowej powłoki do starej.

Podczas renowacji okien okucia i uszczelki powinno się zabezpieczyć przed zabrudzeniem farbą lub lakierem – np. oklejając je taśmą malarską.