Kategorie
Budowa Remont

Łączenie ścian działowych

Łączenie ścian działowych

Wszystkie wewnętrzne ściany działowe powinny być w odpowiedni sposób połączone trwale ze ścianami nośnymi, wewnętrznymi lub zewnętrznymi W celu połączenia już na etapie murowania tych ścian wstawia się wystające cegły służące przewiązaniu murarskiemu z cegłami ściany działowej. Można również mur ściany działowej kotwić do nośnej za pomocą stalowych kotew wpuszczanych w spoiny i przykręconych do już istniejącego muru typowymi kotwami rozprężnymi najlepiej nierdzewnymi.

Betonowanie schodów

Przy szałowaniu i betonowaniu schodów trzeba przewidzieć usztywnienie desek szalujących podstopnice za pomocą deski z wycięciami przybitej do nich. Deska ta zapobiegnie wyginaniu się desek szalujących podstopnice pod ciężarem wlanego betonu, a tym samym zapobiegnie uzyskaniu niewłaściwego ich kształtu. Deskę z wycięciami trzeba zamocować w dole do kołka mocno wbitego w ziemię, zaś do desek podstopniowych przybić gwoździami. Przy bardzo szerokich schodach mocujemy dwie deski.

Faktury na ścianach
tynk dekoracyjny

Malując ściany wszelkiego rodzaju farbami strukturalnymi tworzącymi różnorodne faktury można posługiwać się dowolnymi przyrządami. Strukturę można nadać nawet zwiniętym kawałkiem papieru. Najczęściej ciekawe faktury uzyskuje się za pomocą wałka futerkowego, na którym obwiązuje się w dowolny sposób gruby sznurek lub też często wycina w przypadkowy sposób część futerka na obwodzie. Sposób obwiązania sznurkiem lub wycięcia futerka należy dobrać doświadczalnie.

Czyszczenie szpachli

Podczas szpachlowania trzeba często szpachlę czyścić z zaschniętych pozostałości. Wygodnie robić to przeciągając ją przez rozcięcia na bokach zwykłej okrągłej puszki po konserwach. Resztki będą się zbierać wewnątrz, nie zanieczyszczając otoczenia. Czyszczenie może okazać się nieskuteczne w przypadku bardzo cienkiej blachy, z której jest wykonana puszka. Wtedy trzeba ją zastąpić innym naczyniem o grubszych ściankach. Często czyszczenie szpachli jest konieczne przy szpachlowaniu płyt gipsowo-kartonowych.

Wzornik do murowania komina

Przy murowaniu komina należy się posługiwać wzornikiem skrzynkowym, wsuniętym w kanał. Zapobiega wpadaniu zaprawy do wnętrza, a podsuwany ku górze wyrównuje zaprawę w spoinach. Kanał ma więc ścianki gładkie, nie utrudniające przepływu spalin. Oczywiście przekrój wzornika skrzynkowego musi ściśle odpowiadać wymiarowi budowanego kanału. Pamiętajmy, że obecnie szeroko stosowany gaz wymaga budowy kanałów i elementów prefabrykowanych lub stalowych.

Panele prysznicowe

W nowoczesnych kabinach kąpielowych (prysznicowych) montuje się specjalne panele prysznicowe wykonane najczęściej z wytłoczek akrylowych. Wewnątrz takiego panela znajdują się wszystkie elementy podłączeniowe. Od czoła na panelu zamontowane są różnego rodzaju dysze do masażu wodnego, rączki prysznicowe z wężem giętkim, pokrętła baterii, a także górne dysze prysznicowe, półki i lustra. Niekiedy również siedziska i pojemniki na środki czystości.

Schody

W wielu domach szczególnie rekreacyjnych o małych powierzchniach trudno jest zamontować typowe schody jednobiegowe. Jednakże z powodzeniem można zainstalować schody kręte montowane z elementów. W schodach tych kręty bieg ma szerokość jedynie 60 cm. Konstrukcja ich jest dość prosta. Do elementu metalowego (podpierającego) przykręcany jest drewniany stopień. Składając schody skręca się śrubami poszczególne elementy metalowe i montuje barierkę.

Oznaczenie ścian w projekcie

Planując urządzenie mieszkania trzeba umieć rozróżnić rodzaje ścian. Każda jest na planie zaznaczona inną grubością. Najcieńsze to przede wszystkim ścianki działowe – można je przesuwać lub likwidować bez uzgodnień z odpowiednimi władzami. Średniej grubości to nośne ściany wewnętrzne. Największą grubością oznacza się zewnętrzne ściany tez nośne. Obu rodzajów tych ścian nie można przestawiać bez zgody projektanta.

Przyklejanie płytek podłogowych

Winylowe lub korkowe płytki podłogowe muszą być bardzo dokładnie dopasowane do siebie. Płytki są przyklejane klejem kontaktowym. Aby uzyskać właściwe przyklejenie takim klejem trzeba bardzo starannie przygotować podłoże, aby było równe, wytrzymałe i niepylące. To uzyskujemy gruntując je odpowiednim preparatem. Przyklejanie rozpoczynamy na ogół od środka pomieszczenia, wzdłuż wyznaczonych linii prostopadłych.

Wykruszenie płytki ceramicznej

Wykruszanie płytek ceramicznych będzie skuteczniejsze, gdy powierzchnię przeznaczoną do wykruszenia porysujemy siatką wzajemnie się krzyżujących płytkich nacięć. Do wykruszania stosujemy specjalne cęgi do płytek, bądź też standardowe mocne cęgi jakich używamy w warsztacie domowym np. do wyciągania gwoździ. Wykruszamy małymi kawałkami o wielkości nie przekraczającej 1-1,5 cm2. Krawędzie wykruszenia trzeba przeszlifować osełką ścierną.