Kategorie
Budowa

Mata grzejna

mata grzejnaMata grzejna

Na naszym rynku są elektryczne maty grzejne z przewodami grubości zaledwie 2,5 mm. Wystarczy taką zatopić w warstwie zaprawy klejącej tej, na której są układane ceramiczne płytki podłogowe. Nie jest konieczna dodatkowa wylewka z zaprawy cementowej. Konieczna – przy wykonywaniu elektrycznego ogrzewania podłogowego z kabli. Matę układa się krótkimi pasami po przecięciu siatki z tworzywa sztucznego, do której zamocowane są przewody grzejne. Nie wolno przecinać przewodów – jedynie siatkę.

Rozkład temperatur

Komfort cieplny w pomieszczeniu to nie tylko właściwa temperatura powietrza, ale jej rozkład na poszczególnych wysokościach; linia na wysokości około 170 cm wskazuje najkorzystniejszy rozkład. Linie ciągłe od strony lewej do prawej ilustrują temperaturę przy ogrzewaniu podłogowym, sufitowym, grzejnikowym i pojedynczym grzejnikiem wolno stojącym. Możemy powiedzieć, że najbardziej zbliżone do ideału jest ogrzewanie podłogowe, ale tylko w pomieszczeniach dziennych. W sypialniach nie – gdyż głowa śpiącego znajduje się w zakresie zbyt wysokich temperatur.

Kolektory słoneczne

Mimo niewielu w pełni słonecznych dni w Polsce warto pomyśleć już o instalowaniu kolektorów słonecznych, ale tych naprawdę nowoczesnych zdolnych czerpać energię cieplną nawet w pochmurne dni. W lecie zestaw kolektorów odpowiedniej wielkości zainstalowany na dachu budynku będzie w stanie dostarczyć ciepłą wodę na bytowe potrzeby czteroosobowej rodziny. W okresie wiosny i jesieni, w połączeniu ze standardowym ogrzewaniem będzie zasilał również instalację co. oszczędzając inne nośniki energii np. gaz.

Komora paleniskowa kominka

Jednym z warunków prawidłowego spalania drewna w kominku jest odpowiednie dobranie wymiarów komory ogniskowej do przekroju przewodu kominowego oraz do do wielkości pomieszczenia, w którym kominek ma się znaleźć. Na podstawie pola przekroju przewodu dymowego dobiera się szerokość czoła komory spalania, a także jej wysokość. W kominkach z otwartym bokiem lub bokami trzeba uwzględnić również szerokości tych boków. W zależności od szerokości i wysokości czoła określa się pozostałe wymiary.

Pompy obiegowe

W zapomnienie odchodzą już grawitacyjne instalacje centralnego ogrzewania, w których ruch wody wywoływany był różnicą ciężarów ciepłej i zimnej wody. Dla zwiększenia skuteczności przenoszenia energii cieplnej poprzez wymuszony przepływ gorącej wody instaluje się w obiegu co. tzw. pompy obiegowe. One przepompowują wodę, która nieustannie krążąc w instalacji skuteczniej rozprowadza ciepło do wszystkich grzejników, a te z kolei skuteczniej przekazują energię cieplną do ogrzewanego pomieszczenia.