Podstawowe typy okien dachowych:
• Okno obrotowe— popularna konstrukcja okna dachowego. Zawias umieszczony w połowie wysokości okna, umożliwia obrót skrzydła i pozostawienie go w pozycji otwartej. Skrzydło można również obrócić wokół osi o 180°.
• Okno uchylno-obrotowe – okno posiada dwie funkcje otwierania skrzydła. Funkcja uchylna pozwala na uniesienie skrzydła. Funkcja obrotowa pozwala na obrót skrzydła o 180°.
• Okno wyłazowe termoizolacyjne – okno o konstrukcji klapowej, otwierane na bok. Okno umożliwiają łatwe wyjście na dach.
Do szczelnego połączenia okna z pokryciem dachowym służą specjalne kołnierze dostosowane do różnego rodzaju i wysokości pokrycia dachowego.
Okna dachowe oprócz tradycyjnej funkcji okien stanowią zarazem część połaci dachowej. Jej pochylenie sprawia, że okno dachowe dostarcza około 30-50 % światła więcej niż tradycyjna lukarna.
Okna dachowe montowane są w dachach o nachyleniu od 15° do 90°. Od kąta nachylenia zależy wysokość zamontowania okna i jego wielkość, co z kolei wpływa na walory użytkowe – jak łatwe operowanie nim z podłogi czy lepsza widoczność. Zaleca się, aby odległość od podłogi do dolnej krawędzi okna wynosiła minimum 110 cm
Rozstaw krokwi w dachu, w którym planowany jest montaż okna dachowego powinien być 1-5 cm większy od szerokości okna (np. dla okna o szerokości 55 cm optymalny odstęp między krokwiami wynosi 56 – 60 cm). W przypadku, gdy w dachu jest inny rozstaw krokwi lub konstrukcja płatwiowa należy wykonać tzw. wymiany.
Dodatkowe akcesoria do okien dachowych stanowią między innymi: rolety, żaluzje, markizy i rolety zewnętrzne.
Dostępne są także systemy zdalnego otwierania, automatyka przeciwdymowa i przeciwdeszczowa, itp.
Wysoka ścianka kolankowa ogranicza minimalną wysokość zamontowania typowego okna dachowego, które musi być umieszczone powyżej ścianki kolankowej. Zamontowane wysoko okno może ograniczać pole widzenia lub być niewygodne w obsłudze. Dobrym rozwiązaniem są okna kolankowe, które są wmontowane w pionowa ściankę kolankową i połączone ze standardowym oknem dachowym. Okna zespolone są ze sobą za pomocą specjalnego kołnierza. Uniwersalny kołnierz kolankowy umożliwia montaż okna w dowolnym pokryciu dachowym, w dachach o nachyleniu od 15° do 55°. Okna kolankowe pozwalają one lepiej doświetlić poddasze i zwiększają pole widzenia przez okno przy wysokiej ściance kolankowej.
Okno kolankowe przerywa ciągłość orynnowania połaci dachowej.
Okna w zespoleniach są rozwiązaniem, które pozwala na uzyskanie większej powierzchni przeszklonej, dostarczającej więcej światła w pomieszczeniu bez konieczności zmiany konstrukcji dachu.
Uzyskany efekt architektoniczny stwarza ciekawą przestrzeń wnętrza i lepsze doświetlenie poddasza.
Typowe systemy zespoleń, to gotowe rozwiązania kołnierzy do łączenia okien w grupy: poziome, pionowe i blokowe. W systemach zespoleń odległość między oknami w pionie i poziomie standardowo wynosi 10 cm. Zespolenia nietypowe, czyli takie, w których odległość między oknami jest inna niż 10 cm lub ułożenie okien względem siebie nie pozwala stosować typowych modułów, wymagają indywidualnego zamówienia uwzględniającego rozstaw i grubości krokwi.