Korzystne właściwości materiałowe drewna, jak niski współczynnik przewodzenia ciepła (sosna4 świerk I = 0,14 W/mK), wysoki współczynnik sprężystości (E = 10000-17000 N/mm2), łatwość obróbki i możliwość nadania dowolnego kształtu i barwy oraz relatywnie niska cena powodują, że drewno jest najpopularniejszym materiałem do produkcji stolarki okiennej i drzwiowej. Z różnych gatunków drewna stosowanego do produkcji okien najlepiej nadaje się drewno z drzew iglastych (przede wszystkim sosna, mniej świerk i jodła), a z gatunków liściastych – mahoń.
Ramy okien produkuje się z drewna klejonego, ponieważ jest ono bardziej wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne niż drewno lite i nie ulega wypaczaniu. Drewno, z którego wykonywane są ramy okienne jest impregnowane, co zabezpiecza je przed szkodliwym działaniem grzybów i owadów. Uszczelki i okucia montuje się w otworach wyfrezowanych w ramach. W oknach drewnianych stosuje się uszczelki wciskane z kauczuku syntetycznego (EPDM) lub silikonowe. Okno drewniane jest malowane lub lakierowane środkami wodorozcieńczalnymi.
Podział okien drewnianych:
• Okna skrzynkowe – składające się z dwóch skrzydeł otwierających się niezależnie do wnętrza.
• Okna zespolone – składające się z dwóch części połączonych ze sobą śrubami.
• Okna jednoramowe – skrzydła składają się z jednej nierozkręcalnej części.
W budownictwie mieszkaniowym stosowane są najczęściej okna jednoramowe, które wyparły stosowane dawniej okna zespolone i tradycyjne okna skrzynkowe.
Wzmocnione drewniane okna zespolone mają skrzydła składające się z 2 części połączonych ze sobą śrubami. Okna zespolone szklone są dwoma pojedynczymi szybami typu float. Możliwość rozmontowania ram okiennych pozwala na łatwe i estetyczne zamontowanie między szybami dodatkowych przesłon-np. żaluzji.
Okna zespolone cechuje stosunkowo niska cena, co powoduje, że chociaż nie są one rozwiązaniem najnowocześniejszym, nadal powszechnie stosowane są w tanim budownictwie wielorodzinnym i biurowym.
Drewniane okna jednoramowe posiadają pojedynczą nierozkręcalną ramę skrzydła z umieszczonym w nim zestawem hermetycznych szyb zespolonych. Okna jednoramowe wykonywane są z wysezonowanego drewna sosnowego klejonego w trzech warstwach. Wyposażone są w podwójny lub potrójny zestaw szyb zespolonych typu float, pozwalający uzyskać wysoki współczynnik izolacyjności cieplnej i dźwiękowej.
Okna drewniano-aluminiowe stanowią połączenie wysokiej ciepłochronności i estetyki ramy drewnianej oraz bardzo wysokiej trwałości osłony aluminiowej lakierowanej farbą proszkową. Połączenie drewna i aluminium pozwala uzyskać optymalne parametry użytkowe: estetyka drewna wewnątrz pomieszczenia z wykorzystaniem najlepszych zalet drewna klejonego oraz estetyka, trwałość i odporność na wpływy atmosferyczne lakierowanego proszkowo aluminium od strony elewacji.