Kategorie
Budowa

Okna drewniane

okna drewnianeNowoczesne okna z drewna mają wiele zalet. Są odporne na wypaczenia i wytrzymałe. Potrafią również regulować poziom wilgotności we wnętrzu mieszkania, no i… są pełne naturalnego uroku.

Dwie najważniejsze części, z których składa się okno to: ościeżnica i przeszklone skrzydła (szyby osadzone w ramie). Szyby w oknach nieotwieralnych nie są zbyt praktyczne – trudno je umyć od zewnątrz. Większość okien drewnianych (oznacza to, że z drewna wykonane są ościeżnice i ramy) produkowana jest obecnie z drewna klejonego – najczęściej z trzech warstw. Takie drewno jest bardziej wytrzymałe i mniej się paczy niż lite. Ramy i ościeżnice okien wytwarzane są zwykle z drewna sosnowego lub świerkowego, ale czasami również z dębu, modrzewia czy nawet mahoniu. Drewno na okna powinno być bardzo dobrej jakości – bez sęków i pęcherzy żywicznych, specjalnie selekcjonowane i suszone do odpowiedniej wilgotności.

Konstrukcja okien drewnianych
Obecnie najbardziej popularne są okna jednoramowe. Produkuje się też okna zespolone, rzadziej skrzynkowe. Okna jednoramowe są najnowszym rozwiązaniem i z powodzeniem mogą rywalizować z oknami z innych materiałów: tworzywa lub aluminium. Są ciepłe, bardzo szczelne i dobrze chronią przed hałasem. Nie rozkręca się ich, więc nie trzeba myć czterech powierzchni szyb, lecz tylko dwie.
Producenci okien dają gwarancję na swoje produkty, najczęściej – od 2 do 5 lat. Czasami poszczególne elementy okna mają różną gwarancję, np. szyba – 5 lat, a konstrukcja i powłoka malarska – 3 lata. Dlatego warto zwrócić uwagę nie tylko na to jak długi jest okres gwarancyjny, ale również na to, co jest objęte gwarancją.
Rodzaje szyb

Najczęściej stosuje się szyby zespolone jedno- lub dwukomorowe wykonane z idealnie gładkiego oraz przezroczystego (pozbawionego pęcherzy powietrza) szkła typu float.

Szyby standardowe składają się z dwóch lub trzech tafli szkła. Przestrzeń między nimi wypełniona jest suchym powietrzem lub gazem szlachetnym, np. argonem, kryptonem lub kseno-nem. Zestawy trójszybowe dają lepszą izolację termiczną i akustyczną niż dwuszybowe z tego samego rodzaju szkła. Szyby z gazami są cieplejsze i bardziej dźwiękochłonne, od tych wypełnionych powietrzem.

Szyby dźwiękochłonne produkuje się z tafli szkła różnej grubości – z większą niż zwykle przestrzenią między nimi, wypełnioną ciężkim gazem SF6. Szyby ciepłochłonne Od zewnętrznej strony mają taflę szkła odbijającego (stopsol) lub pochłaniającego (antisol) promienie słoneczne, albo też nie wpuszczającego ciepła z zewnątrz (thermofloat). Przestrzeń między nimi wypełniona jest argonem. Dobrze chronią wnętrze zarówno przed wyziębieniem, jak i przegrzaniem.

Szyby antywłamaniowe – są produkowane w kilku klasach odporności na przebicie lub rozbicie. Szyby klas P1 i P2 są odporne na uderzenia – złodziej będzie potrzebował sporo czasu, zanim je rozbije. Przed włamaniem najskuteczniej ochronią szyby klasy P3 i P4. Producenci okien montują wiele innych rodzajów szkła, jak: bezpieczne klasy 01 i 02 (takie szkło przy rozbiciu rozpada się na małe kawałki o zaokrąglonych końcówkach), hartowane czy ornamentowe (kolorowe szkło w różnorodne wzory).