Kategorie
Budowa

OKNA DREWNIANO-ALUMINIOWE

OKNA DREWNIANO-ALUMINIOWEŁączą w sobie zalety okien drewnianych i aluminiowych. Dostępne są dwa rodzaje takich okien. W pierwszym – rama i ościeżnica okna wykonane są z drewna i osłonięte kształtownikiem z aluminium. W drugim rodzaju, ramy skrzydeł i ościeżnic są zbudowane z dwóch profili: wewnętrznego – drewnianego i zewnętrznego – aluminiowego. Pomiędzy profilami zamocowana jest szyba zespolona.
W pierwszym rozwiązaniu zadaniem kształtownika aluminiowego jest ochrona drewnianej konstrukcji okna przed wpływem czynników atmosferycznych.

W drugim, zarówno profil drewniany, jak i aluminiowy są konstrukcyjne i przenoszą obciążenia. Dzięki profilowi drewnianemu takie okna są ciepłe i mają naturalnie wyglądającą ramę od wewnątrz domu. Profil aluminiowy zamocowany na zewnątrz ramy jest trwały, nie wymaga konserwacji i łatwo go utrzymać w czystości.

Ważnym elementem takiego okna jest łącznik tworzywowy pomiędzy drewnem i aluminium; stosuje się go ze względu na znaczne różnice w rozszerzalności termicznej tych materiałów. Łącznik jest elastyczny i amortyzuje różnice odkształceń – profile dobrze ze sobą współpracują i się nie oddzielają.