Kategorie
Oświetlenie

Oświetlenie szynowe

szyna halogenOświetlenie szynowe

Coraz szersze zastosowanie zarówno w biurach, jak i mieszkaniach znajduje sobie oświetlenie niskonapięciowe. Jednym z nich jest oświetlenie szynowe. W tym oświetleniu napięcie elektryczne 220V jest transponowane na napięcie 12V, a te zasila szynę zamocowaną na suficie lub ścianie. W szynie zamocowanych jest szereg małych lampek oświetlających punktowo. Lampki można w obrębie szyny dowolnie przemieszczać oświetlając żądaną przestrzeń, gdyż sama szyna przewodzi prąd. Takie oświetlenie nie grozi porażeniem.

gniazdkoBezpieczne gniazdko

W domach, w których przebywają małe dzieci musimy pomyśleć o ich bezpieczeństwie. Ulubioną zabawą dzieci jest wtykanie przedmiotów w otwory gniazdek elektrycznych, a to grozi porażeniem. Dlatego w gniazdkach, do których mogą mieć dostęp radzę zamontować obrotową pokrywką z grubego plastiku. Powinna mieć otwory zgodne z otworami w gniazdku. Przykręcenie pokrywki małą śrubką, a następnie obrócenie przysłoni otwory w gniazdku, uniemożliwiając dziecku włożenie gwoździa lub drutu.

Bezpieczniki w kieszeni

Wszystkie domowe naprawy instalacji elektrycznej wymagają wyłączenia dopływu prądu poprzez wykręcenie bezpieczników zwykłych lub wyłączenie automatycznych. Jednakże dla własnego bezpieczeństwa warto na czas naprawy instalacji wykręcić całkowicie bezpieczniki ze skrzynki również te automatyczne i schować je do kieszeni lub złożyć w miejscu uniemożliwiającym ich przypadkowe włączenie w instalację w czasie jeszcze trwającej naprawy. Zróbmy to nawet wtedy,gdy nikogo nie ma w mieszkaniu.

Prawidłowa osłona

W przypadku wszelkiego rodzaju oświetleń ważne jest, aby źródło światła nie świeciło nam bezpośrednio w oczy. Dlatego samodzielnie montując oświetlenie blatu roboczego np. świetlówkami mocowanymi pod wiszącymi szafkami kuchennymi trzeba przewidzieć osłonę od czoła, która odpowiednio przysłoni promienie światła tak, aby nie raziły w oczy. Najlepiej szerokość przesłony ustalić doświadczalnie posługując się listewkami drewnianymi o różnej szerokości. Kolejno przystawiamy je do szafki i obserwujemy wielkość przysłonięcia.