Piła teleskopowa.
Nieco inną budową odznacza się piła teleskopowa, która również należy do grupy kapówek Tarcza wraz z napędem jest osadzona na teleskopowych ramio nach. Łożyska kulkowe ułatwiają poziome przesuwanie głowicy tnącej. Drążki są tu widoczne, w przeciwieństwie do modeli z mechanizmem działającym na zasadzie puzonu. Piła nadaje się szczególnie do cięcia pod kątem. Szerokość cięcia wynosi 305 milimetrów. Kąt nachylenia głowicy tnącej wynosi w obie strony do 48°, natomiast kąt obrotu talerza jest jeszcze większy i sięga do 60° przy obrocie w prawo oraz 50° przy obrocie w lewo.
Piła stołowa: do cięcia czołowego i pod skosem.
Niniejszy model ma jeszcze inne zastosowanie. Obok tradycyjnej funkcji kapówki i cięcia pod skosem, użytkownik ma możliwość korzystania z małej piły stołowej. W przeciwieństwie do typowych kapówek, tutaj umieszczono nad kołpakiem ochronnym niewielką płytę stołową. Tarcza piły wystaje u góry poza krawędź płyty. Cięcie czołowe przebiega w sposób tradycyjny, natomiast przechodząc do funkcji piły stołowej konieczne jest zamocowanie całej głowicy w pozycji dolnej. Stoły w tego typu urządzeniach kombinowanych są odpowiednio małe, dlatego nie można na nich obrabiać dużych przedmiotów. Wystarcza to jednak do wykonania wycięć w panelach i listwach.
Piła do listew.
Przykład postępującej specjalizacji wśród pił kapówka do cięcia listew. Ciekawa konstrukcja mechanizmu dociskowego sprawia, że piła świetnie nadaje się do wykonania połączeń kątowych. Obie listwy dociskowe można symetrycznie tak ustawić, że po cięciu obydwa końce idealnie do siebie pasują. Kapówka Symetrie firmy Festool jest pierwszą piłą stołową posiadająca tego typu ustawne listwy dociskowe. Szybko i precyzyjnie wycinany jest dowolny kąt wytyczony za pomocą obliczeń lub kątownika nastawnego.
Wyrzynarka
Cechuje ją przede wszystkim inny sposób pracy. Wyrzynarka jest przeznaczona do drobnych, filigranowych robót wymagających dużej dokładności cięcia. Brzeszczot piły poruszający się w górę i dół zapewnia, przy odpowiedniej prędkości skokowej, dostatecznie dużą silę cięcia. Stół można pochylać w celu cięcia pod skosem. Dmuchawa zapewnia dobrą widoczność obrabianego przedmiotu, podobnie zresztą jak osłona wykonana z przeźroczystego tworzywa sztucznego.
Stacjonarna kapówka stołowa
Należy ona do klasyków wśród licznego grona pił kapówek. Dawniej figurowała w programie produkcyjnym nieistniejącej już firmy Elu jako model TGS. Obecnie po zmodernizowaniu figuruje ona w programie firmy Dewalt. Szczególna cecha: można ją przekształcić – bez użycia narzędzi – z tarczówki uniwersalnej na zwykłą kapówkę. W tym celu wystarczy jedynie obrócić stół o 180° i zaklinować. Dla celów transportowych – piła doskonale sprawdza się na placu budowy – wystarczy zdemontować nogi. Piłę można też postawić na płycie stołowej.