Kategorie
Remont

Piły taśmowe

pila tasmowaPiła taśmowa.
Niewielkie urządzenie prezentuje się dość niepozornie przy dużych piłach taśmowych. Jednak w porównaniu z np. wyrzynarką ma ona znacznie większą wysokość przepustu. W przypadku piły taśmowej narzędziem tnącym jest uzębiona taśma osadzona na kołach roboczych, wykonująca ruch roboczy ciągły. W zależności od szerokości taśmy wykonuje się różnego rodzaju krzywizny. Im szersza taśma, tym pole manewru jest mniejsze. Przedstawiony tu model ma zastosowanie jedynie do obróbki małych przedmiotów.

Stacjonarna piła taśmowa.
Większy model stojącej piły taśmowej. Typowe zastosowanie to wycinanie, czopowanie, cięcie kształtowe oraz obróbka na okrągło. W zależności od rodzaju maszyny można też obrabiać przedmioty o większych wymiarach, przykładowo może to być uformowanie końcówki belki dachowej. Ponieważ uzębiona taśma stosunkowo wolno obrabia materiał, istnieje możliwość wykonania cięcia w linii prostej, jak np. przy cięciu krawędzi. Jednak do precyzyjnego cięcia wzdłużnego piła taśmowa raczej się nie nadaje. Poza tym obróbka materiału na tego typu urządzeniu jest stosunkowo łatwym zadaniem.

Piła formatowa.
Niniejszy model zbliża nas do obszaru zarezerwowanego głównie dla profesjonalistów. Tarczówka formatowa zaliczana jest do precyzyjnych maszyn, wymagających stałego miejsca pracy. Nazywa się ona formatowa, ponieważ umożliwia precyzyjne wycinanie różnych formatów w dużych płytach, płaskich przedmiotach, drzwiach itp. Obróbka wyrobów wielkoformatowych, często o sporym ciężarze wymaga stabilnego urządzenia oraz wyposażenia w sanie przesuwne. Dzięki temu można łatwo przesuwać duże i kanciaste przedmioty w trakcie cięcia, bez obawy, że mogą się przesunąć lub zablokować. Łatwość obsługi polega na tym, że w trakcie cięcia nie trzeba przesuwać obrabianego przedmiotu, a jedynie ułożyskowany stół przesuwny, na którym spoczywa materiał. Bogate wyposażenie dodatkowe sprawia, że piła staje się perfekcyjnym urządzeniem.

Piła modułowa.
Przedstawiony tu wariant piły stołowej stanowi kombinację, składającą się ze stołu i ręcznej piły tarczowej. Piłę montuje się w odpowiedniej płycie i zakłada ją w stojaku lub też montuje się kompletny moduł. Obydwa sposoby pozwalają stworzyć pełnowartościową pilę stołową z listwą dociskową, prowadnicą i kołpakiem ochronnym. Zabudowana od dołu piła tarczowa wykonuje wszystkie prace przewidziane dla tego typu maszyn. Możliwe jest także dobudowanie elementów, ułatwiających obróbkę dużych przedmiotów.