Kategorie
Budowa Remont

Płytki ceramiczne na schodach

Płytki ceramiczne na schodach

Częstokroć podłogowymi płytkami ceramicznymi wykładamy również stopnie i podstopnice schodów. Przy stosowaniu płytek o wymiarach mniejszych od szerokości stopnia ważne jest odpowiednie ich rozmieszczenie. Otóż zawsze powinniśmy płytki pełne przyklejać przy krawędzi stopni, zaś te przycięte w tylnym rzędzie. Jest to ważne ze względu na trwałość wykładziny, gdyż płytki niepełne przyklejone przy krawędzi, bardziej narażone na działanie zmiennych obciążeń mogą się łatwiej niszczyć i odspajać od podłoża.

Ścianki dzielące z płytek

Z płytek betonu komórkowego systemu YTONG o wymiarach 5x20x60 cm możemy murować różnego rodzaju ścianki dzielące. Doskonałe zastosowanie mogą one znaleźć w przypadku budowy różnego rodzaju szaf z drzwiami przesuwanymi. Otóż np. przy długiej ścianie można wymurować dwie boczne ścianki, które stanowić będą boczne ściany szafy. Po wykończeniu tak postawionych murów tynkiem lub płytami gipsowo-kartonowy-mi, wystarczy zamontować szyny nośne dla wózków jezdnych i podwiesić drzwi przesuwane.

Ścianka z luksferów

Na pewno zbyt rzadko stosujemy w naszych mieszkaniach i domach szklane pustaki zwane luksferami. Można z nich budować ścianki działowe i przegrody częściowo przepuszczające promienie światła. Kształtki muruje się jak zwykłe cegły ceramiczne, łącząc zaprawą cementową. Przy budowie długich i wysokich ścianek trzeba przewidzieć zbrojenie w postaci stalowych prętów wpuszczanych w spoiny pomiędzy luksferami na ogół co 2-3 warstwy pustaków. Zbrojenie jest takie same jak przy ściankach z cegieł.

Blokada drzwi w podłodze

Dobrą i skuteczną blokadę drzwi można wykonać samodzielnie w bardzo prosty sposób. W posadzce montujemy stalowy korpus blokady z obrotowo zamocowanym trzpieniem. Po wsunięciu trzpienia w korpus, drzwi można swobodnie otwierać i zamykać. Gdy odchylimy go do położenia pionowego, będzie stanowił opór dla szerszego otwarcia skrzydła. Blokadę należy zamocować w odpowiednim miejscu tak, aby osoba niepożądana nie mogła jej odchylić. Przy podniesionej blokadzie drzwi, powinny się tylko lekko uchylić.