Płytki na elastycznym podkładzie
Nie zawsze można przyklejać płytki ceramiczne bezpośrednio do podłoża, szczególnie w obszarze zewnętrznym. Podłoże bywa niestabilne z powodu dużej różnicy temperatury i naprężeń występujących na powierzchni oraz przenikania wilgoci i jej zamarzania. Metoda pewna to przyklejanie ceramicznej okładziny na elastycznym podkładzie drenażowym. W ten sposób płytki nie są sztywno złączone z płytą balkonową, a wilgoć może być szybko odprowadzona.
Płytki układane na sucho
Tradycyjne klejenie i fugowanie płytek ceramicznych można zastąpić innym sposobem. Specjalna mata wykonana z mieszanki poliuretanowo-kauczukowej stanowi gotowy podkład pod płytki ceramiczne, z kamienia, drewna, metalu, a nawet szkła. Płytki mocowane są we wgłębieniach przy pomocy kleju z tubki. Mata przepuszcza wodę, która spływa w rowkach drenażowych, znajdujących się pod spodem.
Kostka brukowa na specjalnym podkładzie
Alternatywą do wspomnianych wyżej metod może być kostka brukowa. Zalety tego typu okładziny: układa się ją luźno, bez mocowania. Wnosi ona ze sobą akcenty ogrodowe, nasuwając skojarzenia śródziemnomorskich tarasów. Przyczynia się do tego również kwadratowy format kształtek, który umożliwia wykonanie spoin krzyżujących się, względnie przesuniętych. Jeśli chodzi o samo układanie to korzystne jest zastosowanie maty drenażowej. Wtedy nawierzchnia nie stanowi płaszczyzny odwadniającej, lecz woda swobodnie przepływa między fugami do warstwy izolacyjnej i dalej do rynny.