Podział powierzchni mieszkalnej.
Przy pomocy kilku ścian ustawionych w linii prostej można uzyskać przejrzysty podział powierzchni mieszkalnej. Wszystkie pomieszczenia i strefy są proporcjonalne i maksymalnie wykorzystane pod względem użytkowym. Dwu-biegowe schody ułatwiają poruszanie się i są dostatecznie oświetlone światłem dziennym. Można też bez trudu wprowadzać drobne zmiany, jak np. przesuwne drzwi na parterze lub inny układ ścianek działowych na piętrze.
O dobrej funkcjonalności i komforcie takiego podziału pomieszczeń decyduje połączenie wielu funkcji mieszkaniowych i uwzględnienie wpływów zewnętrznych. Tak np. różnorodne zapotrzebowanie poszczególnych pomieszczeń na światło dzienne wymaga odpowiedniego ich ustawienia z uwzględnieniem kierunków geograficznych. Rodzaj i ilość okien oraz drzwi jest istotnym składnikiem prawidłowego planowania. Osoby, które zamierzają podjąć się budowy domu, powinny zapoznać się z pewnymi niedociągnięciami, które często mają miejsce w fazie planowania. Ochroni to przed rozczarowaniem i pozwoli lepiej oceniać projekty oraz gotowe już domy oferowane przez producentów. Na temat przyczyn błędnego planowania można tylko spekulować! Często jest to pewnego rodzaju nacisk na architekta zmuszający go do ozdabiania domu zbędnymi detalami. Z drugiej strony brakuje odpowiednich i sensownych standardów architektonicznych, dlatego warto zapoznać się z zasadami prawidłowego planowania.
Konieczność wybudowania przedsionka. W wielu domach brakuje przedsionka, w którym można byłoby zdjąć zabłocone buty lub przemoczoną część ubrania. Przedsionek pełni funkcję śluzy, stanowi przejście pomiędzy wnętrzem domu i dworem. Jest on jednocześnie wizytówką domu i jego mieszkańców: liczy się pierwsze wrażenie.
Ważny jest każdy metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej. Droga komunikacyjna w domu, a więc hol, korytarz i schody, powinna być krótka i funkcjonalna. Często jednak zdarza się, że jest ona poprowadzona w sposób zawiły: nisze utrudniają orientację, ukośne ściany zawężają drogę, często też powierzchnia komunikacyjna jest zbyt duża. Odnosi się to szczególnie do holu i galerii. Hol stanowiący skrzyżowanie różnych dróg domowych wymaga odpowiedniej ilości miejsca, ale musi być ona starannie wyważona. Ważna wskazówka dotycząca łazienek i WC: należy pamiętać o strefach wokół nich zapewniających dyskrecję i poczucie prywatności. Powierzchnia komunikacyjna powstaje również pomiędzy poszczególnymi obszarami, jak kuchnia, jadalnia i pokój mieszkalny. Zły albo nieodpowiedni ich podział powoduje utratę powierzchni mieszkalnej.
Schody należą do najważniejszej powierzchni komunikacyjnej domu, dlatego powinny być wygodne i łatwo dostępne. Chyba najgorszym rozwiązaniem jest umiejscowienie schodów za drzwiami wejściowymi do domu. Niedostateczne oświetlenie – często nawet brak światła dziennego – może sprawić, że staną wręcz się niebezpieczne. Problemy sprawiają również schodki otwarte łączące poszczególne pomieszczenia. Zabierają one cenną powierzchnię mieszkalną i utrudniają ustawienie mebli.