Kategorie
Wnętrza

Pokój dla alergika

pokojUrządzamy pokój dla małego alergika:

Łóżko. Wybierzmy takie, które można myć na mokro (również wnętrze pojemnika na pościel). Konstrukcja łóżka powinna umożliwiać przepływ powietrza pod materacem. Dobrze, aby było proste, pozbawione zakamarków, w których może zbierać się kurz. Postarajmy się o specjalny materac przeznaczony dla alergików.
Okna. Łatwe do umycia (najlepiej nowoczesne, zespolone). Na oknach nie wieszamy zasłon ani firanek. Osłaniamy je żaluzjami, które można zmyć na mokro.
Lampy. Abażury i klosze powinny być plastikowe, szklane lub metalowe – łatwe do umycia. Wykluczone – z materiału.
Podłoga. Z naturalnego tworzywa, czyli drewna. Może być pomalowana, ale tylko lakierami wodorozcieńczalnymi. Nie kładziemy na podłodze wykładzin ani dywanów.
Pościel – najlepiej z poliestru, a bielizna pościelowa z czystej bawełny.

Rodzice zazwyczaj wkładają wiele wysiłku w takie urządzenie pokoju swojej pociechy, aby znalazło tam jak najwięcej przedmiotów podkreślających jego szczególną atmosferę oraz stymulujących rozwój dziecka. Dlatego pokoje malców zazwyczaj pełne są ozdób, zabawek, obrazków, miękkich tworzących przytulny klimat – tkanin. Jeśli jednak zależy nam przede wszystkim na dobrym stanie zdrowia dziecka, powinniśmy te dekoratorskie zapędy powstrzymać.

Wnętrza, w których mieszkają wszystkie małe dzieci (do 3 lat), a także dzieci z rozpoznaną alergią (niezależnie od wieku), powinny być urządzone bardzo oszczędnie i konsekwentnie. W pokoju dziecięcym nałoży zminimalizować ryzyko zetknięcia się malca z substancjami uczulającymi. Dlatego nie przeładowujmy wnętrz meblami, bez których można się obejść, wybierajmy same naturalne materiały (drewno, wikliny), nie wieszajmy na ścianach obrazków, ograniczmy liczbę zabawek. Nie ustawiajmy tu również żadnych roślin – doniczkowych ani kwiatów ciętych Pamiętajmy o regularnym wietrzeniu wnętrza.

Urządzając pokój pamiętajmy o tym, że będziemy go bardzo często sprzątać – odkurzać, myć podłogę i sprzęty.

Codziennie należy:
• wycierać meble z kurzu,
• zmywać na mokro podłogę.

Co tydzień powinniśmy:
• zmienić bieliznę pościelową i uprać brudną w temp.powyżej 60°C,
• wytrzepać materac i umyć łóżko oraz podłogę pod łóżkiem,
• uprać pluszowe zabawki lub włożyć je na kilka godzin do zamrażalnika,
• odkurzyć lub umyć żaluzje na oknie.

Raz na kwartał:
• uprać kołdrę i poduszki.

Starajmy się sprzątać, kiedy dziecka nie ma w pokoju.