Kategorie
Architektura

Połączenie ścian z bloczków YTONG z okapami dachów skośnych

tmpf922-1Oparcie tradycyjnej więźby na ściankach kolankowych budynku z poddaszem użytkowym wykonanego w technologii YTONG.

Poddasze w budynkach ze skośnymi dachami wykorzystywane jest najczęściej jako powierzchnia użytkowa. Aby skosy dachowe nie pomniejszały tej powierzchni, wykonuje się ścianki kolankowe, podnoszące więźbę dachową ponad poziom stropu.

Zastosowanie więźby jętkowej wymaga zabezpieczenia ścianki kolankowej przed siłami rozporu pochodzącymi od więźby dachowej. Najskuteczniejsze zabezpieczenie ścianek kolankowych polega na wykonaniu dodatkowego wieńca żelbetowego pod murłatą, stężonego z wieńcem stropu żelbetowymi słupkami. W systemie YTONG słupki żelbetowe oraz dodatkowy wieniec pod murłatą mogą być wylewane w szalunku traconym z kształtek U.

Odwrócone kształtki U można również wykorzystać do przykrycia murłaty pomiędzy wiązarami dachu, dzięki czemu uzyskuje się zlicowanie całej powierzchni ścianki kolankowej aż do styku z połacią dachu.

tmpf922-2Dach z tradycyjną więźbą opartą na ściance kolankowej budynku wykonanego w technologii YTONG. Ścianka kolankowa posiada wzmocnienie w postaci żelbetowego wieńca na słupkach połączonych z konstrukcją wieńca stropowego:
a)    przekrój poprzeczny ścianki kolankowej
b)    rzut poziomy ścianki kolankowej