Kategorie
Projekt

Połączenie z otoczeniem – zasady projektowania

ogrod zimowyWykorzystaj słońce i jego działanie. Pod tym hasłem kryje się coraz większa moda na stosowanie wszelkiego rodzaju ogrodów zimowych. Jednak nieodpowiedni kąt nachylenia dachu lub niewłaściwe jego oszklenie oraz otwarte połączenie cieplarni z częścią mieszkalną powodują, że w domu jest zbyt gorąco lub zbyt zimno. W efekcie okazuje się, że kosztowny ogród zimowy jest traktowany przez domowników jako miejsce składowania rupieci. Dlatego podczas planowania należy uwzględnić integrację ogrodu zimowego z budynkiem w ten sposób, aby mogła służyć jako pomieszczenie stołowe, względnie do wypoczynku.

Nie zapomnij o pomieszczeniach pomocniczych. Zdarza się, że podczas planowania zaniedbuje się konieczność uwzględnienia miejsca na komórkę czy małe pomieszczenie gospodarcze. Utrudnia to dzienną pracę domową. Często brakuje miejsca nawet do przechowywania sprzętu potrzebnego na co dzień w gospodarstwie domowym. Aby rozwiązać ten problem niekoniecznie trzeba korzystać z piwnicy, lecz należy znaleźć takie rozwiązanie, aby sprzęt był zawsze pod ręką. Podczas projektowania tych pomieszczeń należy pamiętać o tym, że drzwi umieszczone zbyt blisko ścian uniemożliwiają ustawienie dużych szaf.

Pamiętaj o trójwymiarowości pomieszczeń. Podczas przeglądania gotowego planu domu należy nie tylko sprawdzać wymiary, ale starać się wyobrazić jego trójwymiarowość. Dotyczy to szczególnie powierzchni pod dachem, gdyż nieodpowiedni ukos dachu lub np. okno dachowe mogą znacznie ograniczyć swobodę poruszania się na piętrze. Często też domownicy korzystający ze schodów muszą pamiętać o schylaniu głowy – nie wpływa to na podwyższenie komfortu mieszkania.

Zachowaj przejrzysty układ pomieszczeń. Duży wpływ na jakość i komfort mają duże, sięgające podłogi okna oraz balkony i tarasy. Stanowią one połączenie mieszkania z otoczeniem. Mały pokój rozjaśniony światłem dziennym stwarza wrażenie znacznie większego i bardziej przytulnego. Przyłączony do wąskiej kuchni taras znacznie uatrakcyjni pobyt w tym pomieszczeniu, podobnie jak balkon podnoszący komfort pokoju umieszczonego na poddaszu. Natomiast wskazana jest ostrożność przy planowaniu loggi, gdyż pochłania ona cenną powierzchnię mieszkalną