Kategorie
Remont Wnętrza

Pompa do ścieków

lazienkaPompa do ścieków

Warto wiedzieć, że na naszym rynku są specjalne urządzenia składające się z pompy i zbiornika, które pompują ścieki z urządzeń domowych do kanalizacji zbiorczej. W typowych instalacjach ścieki z urządzeń np. miski ustępowej są odprowadzane grawitacyjnie. To wymaga jednak, aby urządzenie znajdowało się blisko pionu kanalizacyjnego. Dzięki temu zestawowi pompa + zbiornik ścieki trafiają do zbiornika, a stąd są okresowo przepompowywane dalej do pionów kanalizacyjnych położonych w większej odległości.

Podłączenie pralki

W kuchniach, w których z różnych względów nie chcemy przerabiać instalacji wodociągowych, pralkę lub zmywarkę możemy podłączyć do instalacji zimnej wody w inny sposób. Otóż zawór z podłączeniem węża zasilającego montuje się pomiędzy baterią naścienną, a króćcem przyłączeniowym zimnej wody. Pomiędzy króćcem ciepłej wody, a baterią należy zamontować przedłużkę. Pamiętajmy, że można również wymienić syfon pod zlewozmywakiem na taki, który odprowadzi ścieki z pralki do pionu kanalizacyjnego.

Przepychanie syfonu

Przy użytkowaniu umywalek i zlewozmywaków musimy się liczyć z przepychaniami zatkanych syfonów. Najczęściej robimy to gumowymi przepychaczami o kształcie gruszki. Jednakże udrażniając syfon takim przepychaczem musimy pamiętać o zatkaniu czymś otworu przelewowego zarówno w umywalce jak i zlewozmywaku. Możemy do tego celu użyć mokrej gąbki lub szmatki zmoczonej obficie wodą. Dopiero wtedy ciśnienie wywierane przez przepychacz pokona opór zatkania i przepchnie zanieczyszczenia dalej od kanalizacji.

Termostaty

Głównym elementem wszelkiego rodzaju wodnych baterii termostatycznych są termostaty. W termostatach regulatory o różnej zasadzie działania powodują przesuwanie suwaka, a tym samym odpowiednio regulują dopływ wody gorącej i zimnej. Kupując baterie, termostatyczną zapytajmy się o rodzaj regulatora zastosowanego w niej. Warto przy tym wiedzieć, że regulatory bimetalowe i woskowe to już przeszłość. Najnowocześniejsze to typu SMA, w których zastosowano sprężynki z “pamięcią termiczną”. One najszybciej ustawiają żądaną temperaturę.

Montaż instalacji

Montując jakąkolwiek instalację ciepłej i zimnej wody lub też centralnego ogrzewania trzeba szczególnie dbać o to, aby nie zanieczyścić wnętrza rur. Wszelkie zanieczyszczenia mogą niszczyć inne elementy instalacji, takie jak baterie wodne, grzejniki itp. Dlatego podczas montażu końce rur trzeba koniecznie zaślepiać bądź odpowiednimi plastikowymi zatyczkami, bądź też nawet zwykłymi kawałkami ściereczek lub papieru. Te zatyczki usuwamy dopiero przy ostatecznym montażu urządzeń wodnych np. baterii lub kranów.

Baterie wielootworowe

W ekskluzywnych urządzeniach łazienkowych – wannach i niekiedy umywalkach coraz częściej (ze względu na estetykę) stosuje się baterie trzy- i czterootworowe. Oznacza to, że każdy element tej baterii, wylewka, oba pokrętła i rączka prysznicowa są montowane oddzielnie, bądź na obrzeżu wanny, bądź na cokole obudowy. Baterie tego typu tak samo jak jednouchwytowe lub termostatyczne są energooszczędne i łatwe w obsłudze.