Oczywiście w trakcie projektowania montażu systemu naściennego należy uwzględnić położenie istniejących rur wodociągowych i kanalizacyjnych, jednak nie wymusza to określonego sposobu rozmieszczenia sprzętu. Zasada wykonywania nowych jest prosta: rury wodne i kanalizacyjne montuje się na ścianach wewnątrz modułów, które następnie są zakrywane płytami stosowanymi do budowy lekkich konstrukcji.
Pierwszy etap montażu został zamknięty. Teraz nadszedł czas doprowadzenia instalacji wodnej i kanalizacyjnej.
Ceramikę sanitarną montuje się do stelaży nośnych i uchwytów. Stelaże nośne, czyli wzmocnione konstrukcje ze stali, umożliwiają – w zależności od modelu – umocowanie wszystkich standardowych typów muszli WC, a także bidetów, pisuarów i umywalek.
W celu wykonania konstrukcji osłonowej, należy przymocować do ścian i podłogi profile ramowe, wstawić w nie profile pionowe oraz stelaż nośny. Po wykonaniu otworów na uchwyty i przyłącza, można rozpocząć montaż płyt.
1. Płyty gipsowe tniemy na miarę, nacinając nożem introligatorskim karton, a następnie przełamując wzdłuż nacięcia płytę na krawędzi stołu.
2. Wycięcia na przyłącza i uchwyty do mocowania ceramiki sanitarnej wykonuje się w płytach gipsowych otwornicą lub wyrzynarką.
3. Płytę gipsową (stosujemy odmianę do pomieszczeń wilgotnych) z wycięciami na rury i uchwyty dopasowujemy do konstrukcji.
4. Podwójne płyty – konieczne w przypadku okładania ścian glazurą-mocuje się do stelaża wkrętami TN 35 do szybkiego montażu.
5. Płyty pokrywające całą konstrukcję nośną tworzą wnęki, w których można pomieścić nawet całkiem spore szafki na podręczne drobiazgi.
6. Spoiny między płytami gipsowymi szpachlujemy masą wodoodporną. Przy podwójnym pokryciu szpachluje się też pierwszą warstwę płyt.