Kategorie
Budowa

Rozbudowa domu cz.3 Poddasze

budowa poddasze8. Wewnątrz poddasza wymieniono okładzinę, zostawiając jedynie wełnę mineralną między krokwiami. Tu też założono folię.
9. Duże panele izolacyjne wykonane z płyt gipsowo-włóknowych, łączone są na zakładkę. Krawędzie płyt są dodatkowo sklejane.
10. Płyty docieplające mają pod spodem łaty usztywniające, które umożliwiają regulację poziomu płyt przy pomocy wkrętów nastawczych.
11. Przed przystąpieniem do tapetowania należy starannie zaszpachlować łby wkrętów i miejsca łączenia płyt, a potem oszlifować.
12. Przestrzeń na poddaszu podzielono przy pomocy ścianek działowych. Szczeliny wypełniono pianko, a wewnątrz założono maty izolacyjne.
13. Ścianki działowe wykończone są z obu stron płytami gipsowo-włóknowymi, podobnie jak ściany wewnątrz przybudówki.
W wyniku prac budowlanych przestrzeń w starej części poddasza nie uległa zmianie, ale poprawił się zdecydowanie komfort pomieszczeń.
14. Do belek stropowych przymocowano najpierw płyty OSB, a na nich, luzem, wytłumione płyty stanowiące suchy jastrych. Na zakładkę nakładane są…
15. …dwa rzędy kleju ze specjalnej tubki. Równo rozprowadzony klej ułatwia precyzyjne łączenie płyt. Zaraz potem klejona jest następna.
16. Sklejone krawędzie płyt dociska się wkrętami.
17. Większą część ściany szczytowej w nowej przybudówce zajmuje powierzchnia oszklona, która sięga aż po strop. Stanowią ją dwa duże okna oraz osiem przeszklonych elementów.
18. Pionowa belka nośna została tak usytuowana, że jest schowana w ścianie działowej i stanowi równocześnie jej usztywnienie.
19. We wszystkich pomieszczeniach na poddaszu układany jest ten sam rodzaj paneli podłogowych. W starej części domu podłożono folię piankową, by wyrównać podłoże.

Stare zadaszenie wymagało jeszcze dodatkowego docieplenia, by osiągnąć aktualny poziom techniczny. Do tego celu użyto dużych, panelowych płyt izolacyjnych, którymi wyłożono wnętrze poddasza na całej wysokości: od podłogi aż po kalenicę. Panele izolacyjne stosowane są do uszczelniania dachów ocieplonych już wełną mineralną, styropianem itp. Składają się one z płyty gipsowo-włóknowej, warstwy poliuretanu oraz drewnianych listew, pełniących rolę łat. Panele nie zajmują zbyt dużo cennej przestrzeni na poddaszu, chociaż są mocowane do spodu krokwi, gdyż nie wymagają dodatkowego łacenia. Dobre właściwości izolacyjne poliuretanu sprawiają, że panele wykazują dużą skuteczność, pomimo stosunkowo niewielkiej grubości. Umieszczone pod spodem płyt łaty mają jeszcze jedną ważną zaletę: umożliwiają regulację płaszczyzny przy pomocy wkrętów nastawczych. Wkręty mocujące przechodzą przez łaty paneli aż do krokwi. W razie konieczności wyrównania powierzchni można je lekko odkręcić. W ten sposób wyrównano tutaj drobne nierówności w położeniu starych krokwi. Długa łata i poziomnica służą w czasie pracy do stałego kontrolowania układanej płaszczyzny i korygowania niewielkich różnic.

W czasie montażu paneli izolacyjnych stosuje się taśmy zapewniające wiatroszczelność przyłączy ze ścianą szczytową i w obrębie kalenicy. Pustą przestrzeń, np. przy płatwi kalenicowej, wypełnia się przedtem pianką izolacyjną. Płyty łączone są ze sobą na zasadzie pióra i wpustu, przy czym dodatkowo nakłada się warstwę kleju na brzegi płyt gipsowo-włóknowych. Wypływający nadmiar kleju usuwany jest dopiero po przeschnięciu.

W przypadku tapetowania płyt należy przedtem zaszpachlować miejsca połączeń oraz łby wkrętów i oszlifować. Jeżeli powierzchnia płyt zostanie otynkowana, wtedy miejsca łączenia poszczególnych elementów należy dodatkowo skleić taśmą.

Pomieszczenia na starym i nowym poddaszu zostały przedzielone lekkimi ściankami działowymi, które można było ustawić w dowolnym miejscu, nie troszcząc się zbytnio o statykę. Dodatkową zaletą wypełnionych wełną mineralną ścianek jest możliwość szybkiego demontażu. Podłogę w przybudówce wykonano w następujący sposób: na drewnianych belkach położono płyty OSB, a następnie suchy jastrych z płyt podłogowych gipsowo-włóknowych, które mają pod spodem dodatkową płytę pilśniową. Służy ona do tłumienia odgłosu kroków i izolacji akustycznej.

Po remoncie wybrano jednolite panele podłogowe do wszystkich pomieszczeń, znajdujących się na piętrze. Można je było układać bezpośrednio na suchym jastrychu w przybudówce. Natomiast w starej części budynku trzeba było najpierw dokręcić poluzowane deski podłogowe i zaszpachlować nierówności. Potem rozłożono jeszcze folię piankową, chroniącą przed wilgocią, która dodatkowo niweluje podłoże i tłumi drgania.