Kategorie
Projekt

Rozplanowanie kuchni i pokoju dziennego

plan mieszkaniaWydaje nam się, że układ naszego mieszkania jest dość dobry. Prosimy tylko o pomoc w innym rozplanowaniu kuchni i pokoju dziennego. Chcemy, by ten ostatni był połączony z jadalnią, a może nawet – drzwiami przesuwnymi – z częścią kuchenną. Prosimy również pamiętać, że jeden pokój mamy zamiar przeznaczyć na sypialnię z miejscem do pracy, a drugi – dla dziecka.

Główny układ mieszkania rzeczywiście jest dobry – pozostanie zatem bez zmian. Zrobimy tylko drobną korektę ustawienia niektórych ścianek działowych. Zacznijmy od początku, czyli od przedpokoju. Nie ma w nim miejsca na wieszak ubraniowy, ani szafkę na buty. Jednak łatwo to zmienić, nieco zmniejszając powierzchnię WC dla gości. W ten sposób powstanie kwadratowa wnęka, w której lewą część lokum zajmie obszerna strefa dzienno-jadal-no-kuchenna. Stworzymy ją, wyburzając ściankę pomiędzy dużym pokojem a kuchnią. Kuchnię – tak jak Państwo sobie życzą – proponuję zamknąć w kwadratowej „kostce”, ograniczonej ściankami z płyt gipsowo-kartonowych i zamykanej z dwóch stron przesuwnymi drzwiami. Ciąg roboczy możemy wówczas rozbić na dwie części, które umiejscowimy naprzeciw siebie, po jednej i po drugiej stronie kuchennego aneksu. Lekkość tego układu podkreślimy, wybierając do zamknięcia aneksu drzwi ze skrzydłami z półprzezroczystego szkła. Przy kuchennym oknie swobodnie zmieści się stolik jadalny na cztery osoby.

Wyposażenie salonu to: meble wypoczynkowe i rząd niewysokich (ok. 120-140 cm) szafek bibliotecznych, ustawionych po lewej stronie wejścia do pokoju. Przy tylnej ściance kuchennego aneksu możemy ustawić szafkę na sprzęt RTV.

Na sypialnię przeznaczymy pokój sąsiadujący z salonem. Ściankę łączącą przyszłą sypialnię z łazienką, skracamy i przestawiamy o około 20 cm – w stronę sypialni. Po tym zabiegu, obok łazienki powstanie mały, ale dość szeroki korytarzyk, zmieści się pralka i schowek na środki czystości.

Spory metraż sypialni pozwala ustawić w niej wygodne łoże małżeńskie o wymiarach 180 x 200 cm. Wzdłuż ściany z oknem znajdzie się blat do pracy, o głębokości 70-80 cm. Całą ścianę sąsiadującą z sypialnią wykorzystamy na pojemną zabudowę garderobianą.

Z łazienki – mimo że straci nieco powierzchni – nie będziemy musieli usuwać żadnych sprzętów. Aby poprawić jej funkcjonalność, przeniesiemy tylko umywalkę na przeciwległą ścianę. Po przebudowie możemy też wstawić tu dużą wannę (o długości 180 cm). Miskę ustępową proponuję podwieszaną: jeśli zamontujecie ją Państwo na niskim stelażu, jej obudowa utworzy wygodną półkę na kosmetyki – dostępną nawet z wanny. Dobre miejsce na królestwo Państwa pociechy widzę w pokoju sąsiadującym z kuchnią. Nie wymaga on żadnych przeróbek – wystarczy go tylko funkcjonalnie urządzić.