Kategorie
Wnętrza

Stolik przy łóżku

stolik lozkoPrzesuwny stolik przy łóżku.

1.    Najpierw pasek MDF przykleja się do dłuższej krawędzi blatu o wymiarach 30 x 40 cm, w taki sposób, aby wystawał na 4 mm nad powierzchnię. Potem przybija się go druciakami.

2.    Do blatu przykleja się i przykręca wkrętami, ustawioną pod kątem prostym, płytę podpierającą. Ona również wystaje na 4 mm ponad blat.

3.    Wpuszczone w drewno łby śrub zakrywamy szpachlówką akrylową, pozostawiamy do wyschnięcia, a następnie szlifujemy papierem ściernym o ziarnistości 120.

4.    Powierzchnię mebla wykonanego z MDF można bez wstępnych przygotowań pomalować czarnym lakierem akrylowym.

5.    Profil kątowy przycina się na odpowiednią długość i przykleja od spodu do krawędzi blatu taśmą dwustronnie przylepną. Pionowe ramię powinno znaleźć się po stronie zewnętrznej.

6.    Kółka obracają się na śrubach osadzonych w otworach wywierconych w odległości 2,5 cm od dolnej krawędzi płyty podpierającej. Po’ obu jej stronach zakłada się na śruby nakrętki z podkładkami i silnie je dokręca.

7.    Profil kątowy porusza się po aluminiowej szynie prowadzącej przytwierdzonej do ramy łóżka.

Klasyczne stoliki i szafki nocne już się przeżyły, ale ta niewielka przesuwna do stawka nie ma ich wad, zachowuje zaś główne zalety. Łatwo ją też wykonać.

Budzik, lampka nocna, książka i okulary potrzebują stałego miejsca przy łóżku. Niektórzy trzymają te drobiazgi po prostu na podłodze, inni wykorzystują staroświecką szafkę nocną, która zabiera wiele miejsca w pomieszczeniu, oferując w zamian nadmierną ilość schowków. Lepiej więc zbudować ruchomy stolik, który daje się łatwo przesunąć wzdłuż łóżka – akurat w to miejsce, gdzie będzie najbardziej potrzebny. Na jego blacie znajdzie się miejsce na książkę czytaną przed snem i na pilota TV. Mebelek porusza się na dwóch kółkach i prowadnicy szynowej zamocowanej do ramy łóżka.

Stół wykonuje się z łatwej w obróbce płyty MDF, profilu wykończeniowego do płytek ceramicznych, profilu kątowego z tworzywa sztucznego, dwóch drewnianych kółek dostępnych w marketach budowlanych oraz typowej szyby na biurko.

Elementy łączone są ze sobą przy pomocy kleju i wkrętów, co pozwala zakończyć budowę stolika w ciągu jednego dnia.

Oprócz swojej mobilności, praktyczny mebelek oferuje jeszcze dodatkową przyjemność dla kolekcjonerów: pod szybą można przechowywać widokówki, zdjęcia z wakacji, portrety bliskich itp.

Powierzchnia stolika – dostawki do łóżka -wymaga ochrony przed zużyciem. W tym celu układa się na niej gotową szybę służącą do przykrywania biurek. Dzięki niej blat otrzymuje szlachetne wykończenie łatwe do czyszczenia, umożliwiające dodatkowo dekorowanie stołu zdjęciami, pocztówkami, kolorowymi liśćmi lub innymi płaskimi przedmiotami.

Będziemy potrzebować
Płyty MDF    40x40x1,6 cm i 40x30x1,6 cm
pasy MDF    40x2x1,6 cm
2 drewniane kółka    0 10 cm
2 śruby    M6x40 mm
1 płyta szklana    grubość 4 mm
1 plastikowy kątownik 2,5×2,5×40 cm
1 aluminiowy profil do płytek ceramicznych    wymiar    ramy    łóżka
taśma klejąca do luster
czarny lakier akrylowy o jedwabistym połysku
wkręty do płyt wiórowych 4×30 mm
klej do drewna
szpachlówka akrylowa
papier ścierny    ziarnistość    120
młotek
wkrętak lub wkrętarka akumulatorowa
szpachelka
wałek malarski do lakierów z pianki
klucz szczękowy płaski