Kategorie
Budowa

Sucha zabudowa podłogi

Sucha zabudowa podłogiIzolację dźwiękową, termiczną oraz wyrównanie podłoża zapewniają przedstawione tu elementy podpodłogowe, pełniące też rolę suchego jastrychu. Systemy spełniające kilka funkcji składają się w zależności od wymagań z kruszywa niwelującego nierówności, materiału izolacyjnego oraz warstwy usztywniającej.

Płyta gipsowo-włóknowa.
Element jastrychowy o grubości 20 mm składa się z gipsu, włókien celulozowych oraz wiórowej płyty izolacyjnej. Elementy wyposażone są w zakładkę i mają poręczny wymiar 150×50 cm. Płyty można łatwo układać, a ponadto są one odporne na duże obciążenia, nawet w miejscu zakładki. Jeżeli jest to konieczne, wtedy układa się je na niwelującej warstwie podsypki.

Papierowa forma jastrychowy “plaster miodu”
System jastrychowy o dobrej izolacji akustycznej – składa się z elementów jastrychowych Fermacell oraz papierowo-kartonowej formy w kształcie plastra miodu. System stosowany jest do renowacji, a także w nowym budownictwie, szczególnie do stropów drewnianych. Po rozłożeniu papierowo-kartonowych „plastrów miodu’ wypełnia się je kruszywem, a następnie przykrywa płytami np. w/w elementami 2E 31.

Płyty z włókna drzewnego
System podłogowy Novopan składa się z różnego typu płyt podłogowych, np. płyt wiórowych VI00FF, płyt OSB, elementów wykonanych z włókien dizewnychoraz specjalnego kruszywa ceramicznego (łupek wypalony). System umożliwia wykonanie w czasie remontu jednego z dwunastu sprawdzonych rodzajów zabudowy.

Płyty gipsowo-włóknowe ze styroporem
Skuteczną izolację akustyczną i termiczną zapewniają płyty Vidifloor FI 32 o gmbości 40 mm, wyposażone w zakładkę ułatwiającą łączenie. Na płytę gipsowo-włóknową nałożono warstwę styroporu o grubości 20 mm (możliwe jest też wykonanie z włóknami mineralnymi o grubości 10 mm). Jeżeli konieczne jest wyrównanie podłoża, wtedy stosuje się odpowiednią podsypkę Knauf.

Płyty gipsowo-włóknowe z wełną mineralną:
Elementy jastrychowe 30 MF składają się z dwóch piyt gipsawo-włóknowych o grubości 10 mm każda oraz z utwardzonej wełny mineralnej, również o grubości 10 mm. Plyty są wyposażone w zakładkę i mają wymiary 150 x 50 cm. Do zniwelowania dużych nierówności podłoża, producent oferuje suchą podsypkę Rigips.

Podsypka z pumeksu
Grubsza warstwa podsypki poziomującej zapewnia dobrą izolacją akustyczną i termiczną. Mieszanka składa się z pumeksu i ekspandowanego perlitu. Wyrównaną warstwę (jeżeli jej grubość przekracza 60 mm, wtedy trzeba ją zagęszczać) przykrywa się płytami Planoraab, które są wykonane z włókien drzewnych lub mineralnych. Kolejną warstwę stanowią płyty wiórowe, gipsowo-włóknowe lub panele podłogowe bądź parkiet.

Płyta z pianką poliuretanową
Tutaj położono główny nacisk na izolację termiczną, natomiast lepszą ochronę przed hałasem zapewnia wariant z włóknami mineralnymi. Do płyty wiórowej V100 o grubości 16 mm, wyposażonej w pióro i wpust przyklejono utwardzoną piankę poliuretanową. Producent oferuje płyty o wymiarach 102×92,5 cm lub 205x 92,5 cm.

Zmielona skała wulkaniczna
Perlit jest mineralną skałą powstałą z lawy podmorskich wulkanów. Po zmieleniu i podgrzaniu zwiększa on dwudziestokrotnie swoją objętość. Na podsypkę poziomującą z perli tu nakładane są maty z wełny skalnej, a następnie elementy stanowiące suchy jastiych. W obszarach narażonych na oddziaływanie wilgoci (łazienka) stosuje się wodoodporny Perlcon-TE.