Kategorie
Oświetlenie

Światło wśród zieleni

O zaletach oświetlenia ogrodowego nie trzeba przekonywać: mroczny, ponury ogród wieczorowa porą może rozjaśnić światło pełne ciepła i nastroju, ukazując w nowej szacie roślinność i zapraszając do wieczornego spaceru lub organizacji przyjęcia dla gości.

Przed przystąpieniem do zakupu odpowiedniego rodzaju oświetlenia, trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań: ile będzie punktów światła i jak zostaną one rozmieszczone? Czy ogród będzie oświetlony większą ilością lamp rozproszonych na całej powierzchni, czy też chodzi o wyłowienie z mroku pojedynczych krzewów lub elementów architektonicznych?

Jeżeli trzeba oświetlić jedynie krótki odcinek drogi, np. z garażu do domu, wtedy można zainstalować lampy z czujnikiem włączającym i wyłączającym. Są one praktyczne szczególnie wtedy, gdy obydwie ręce są zajęte bagażem przenoszonym z samochodu do mieszkania.

Światło ostre czy raczej stonowane?
Im dokładniejszy jest plan oświetlenia, tym lepszy efekt końcowy. Nie należy przesadzać z ilością punktów światła, gdyż zbyt duże ich zagęszczenie nie stworzy odpowiedniej atmosfery. Poza tym kontrastujące przejścia pomiędzy powierzchnią oświetloną a leżącą w mroku, podkreślają tajemniczość i piękno ogrodowej roślinności. W celu lepszego zobrazowania całej sytuacji i ustalenia rodzaju oświetlenia zaleca się przygotowanie planu całego ogrodu i porastającej go roślinności. Plan nie musi być profesjonalnie wykonany, powinien jedynie uwzględniać wysokość szaty roślinnej w poszczególnych partiach ogrodu. Dzięki takiemu planowi można przykładowo określić pozycję lampy oświetlającej szczególnie ładnie drzewko lub krzew. Jeżeli możliwość ustawienia opraw oświetleniowych jest ograniczona, można umiejscowić je dodatkowo na specjalnych cokołach lub na murku dla lepszego oświetlenia wybranego obiektu. Wielu producentów oferuje bogaty asortyment opraw oświetleniowych, dostosowanych do różnego sposobu mocowania. Niektóre z opraw mocowane sa do stałego podłoża, np. drewnianego tarasu lub fundamentu betonowego. W takim wypadku oferowane są razem z podstawą posiadająca wywiercone otwory, ułatwiające montaż do podłoża. Dodatkowa zaletę posiadają oprawy oświetleniowe na podstawkach o regularnej wysokości. Jeżeli ktoś chce zainstalować oświetlenie na krótszy okres czasu, może wybrać oprawy posiadające u podstawy specjalny szpikulec, umożliwiający bezpośrednie wbicie do ziemi. Jednak wtedy jest to instalacja tymczasowa i nie należy stosować w niej napięcia 220V, a tylko 12V.