Kategorie
Materiały

Szpachle i gładzie

Szpachle i gładzie

Szpachle przygotowują podłoże mineralne przed położeniem na nim farby lub lakieru. Wszystkie szpachle są nakładane i modelowane “na mokro”, a po wyschnięciu szlifowane w celu uzyskania równej i gładkiej powierzchni.

Szpachle do podłoży mineralnych (dostępne przeważnie w kolorze białym) dzieli się na gipsowe (suche mieszanki do zarobienia z wodą) i akrylowe (gotowe do użycia masy).

Podział szpachli do podłoży mineralnych:

•    Szpachle wyrównujące nakładane są warstwami grubości do 3 cm. Służą do spoinowania płyt gipsowo-kartonowych, wypełniania nierówności i pęknięć na powierzchni tynków oraz do wyrównywania podłoża z cegły, betonu i gazobetonu. Zwykłe masy szpachlowe przeznaczone są do prac w po mieszczeniach suchych, ale dostępne są też specjalne masy do stosowania w pomieszczeniach wilgotnych (nienasiąkliwe, odporne na działanie wody) oraz na zewnątrz (odporne na działanie mrozu).

•    Szpachle wygładzające zwane także gładziami, nakładane są cienkimi warstwami (do 2 mm). Służą do wygładzania powierzchni sufitów i ścian, tynków cementowych, cementowo- wapiennych, gipsowych oraz płyt gipsowo-kartonowych. Dostępne są również masy do wygładzania powierzchni pomalowanych uprzednio farbami emulsyjnymi i olejnymi.

•    Szpachle uniwersalne stosowane są na różne podłoża, do wypełniania zarówno dużych jak i małych otworów. Można je nakładać warstwą dowolnej grubości

Podział szpachli do drewna:

•    Akrylowe – Najbardziej popularne, występują w kolorze białym (pod farby kryjące) lub w kolorze przypominającym barwy popularnych gatunków drewna – stosowane do wygładzania powierzchni drewna i uzupełniania małych ubytków oraz do wypełniania spoin w podłogach drewnianych.

•    Żywiczne dwuskładnikowe – Z żywic poliestrowych lub epoksydowych wiążących po dodaniu utwardzacza. Służą do uzupełniania dużych ubytków drewna. Mogą być stosowane nawet przy naprawach elementów konstrukcyjnych, ponieważ odznaczają się dużą wytrzymałością i elastycznością zbliżoną do drewna. Nie kurczą się i nie pękają

•    Olejne – Niegdyś często stosowane, wychodzą obecnie z użycia ze względu na długi czas schnięcia.

Szpachle do metalu to najczęściej szpachle żywiczne opisane wyżej (do drewna). Dostępne są również bardzo łatwe w stosowaniu dwuskładnikowe “plasteliny” służące do uszczelniania i odtwarzania uszkodzonych fragmentów instalacji.