Kategorie
Wnętrza

Sztuczna tapeta

tapetyTapety z tworzyw sztucznych mają mnóstwo zalet, lecz używany do ich produkcji PVC szkodzi środowisku. Zaradziła temu niemiecka firma Erfurt, wprowadzając „sztuczną tapetę” bez PVC.

Polichlorek winylu, lepiej znany jako PVC, jest szkodliwy dla środowiska z dwóch przyczyn. Po pierwsze – podczas jego produkcji powstają toksyczne odpady. Po drugie – zużyty PVC trudno z powrotem przerobić, więc stare, niepotrzebne produkty powiększają, i tak już ogromne, sterty śmieci.

Erfurt jest znany ze swej dbałości o środowisko, więc postanowił na zawsze rozstać się z PVC. Zadanie nie było łatwe, bo mało jest tworzyw z tak długą listą zalet użytkowych. Aż wreszcie – udało się!

W roli następcy polichlorku wystąpił odpowiednio przygotowany polietylen (PE) – materiał używany m. in. do wyrobu popularnych „reklamówek”, czyli foliowych toreb na zakupy. Tapeta Exquisit, z polietylenową powłoką, w niczym nie ustępuje swym winylowym kuzynom. Jest wyjątkowo odporna na ścieranie i zadrapania; łatwo ją też wyczyścić. Nie odbarwia się również łatwo pod wpływem światła słonecznego oraz – w pewnym stopniu – chroni wnętrze przed hałasem Poza tym, dobrze „oddycha”, co zapobiega zawilgoceniu ścian. Nowy produkt Erfurta jest elastyczny, więc z jego przyklejeniem na ścianie nie będzie problemu. Jeśli tapeta nam się znudzi – możemy ją bez trudu zdjąć „na sucho” – po prostu zdrapując ostrą szpachelką.

Z tapet Exquisit będą zadowoleni nie tylko obrońcy przyrody, lecz także esteci. Producent oferuje je w czterech odcieniach: kremowym, żółtym, zielonym i białym. Dostępne są także taśmy wykończeniowe, czyli bordery – w dwóch odcieniach: żółto-zielonym i popielato-niebieskim.
Do wyboru mamy też dwie struktury: tkaniny i tynku. Tapety można dostać w rolkach o wymiarach 10,05 x 0,53 m, natomiast bordery – 5 x 0,13 oraz 5 x 0,09 m.
Ceny tapet wahają się od 35 do 40 zł za rolkę; za rolkę borderu zapłacimy około 27 zł.