Kategorie
Budowa Remont

Tapetowanie łuku

Tapetowanie sufituTapetowanie łuku

Trudności może sprawić tapetowanie ścian i samego łuku przejścia pomiędzy dwoma pomieszczeniami. W takim wypadku bryty tapety przyklejane na ścianach zakańczamy trójkątnymi wycięciami. Te należy zawinąć i przykleić do powierzchni łuku. Postępujemy tak samo z tapetami na ścianach z obu stron łuku. Następnie należy przykleić pas tapety do powierzchni samego łuku i wszystkie wystające boki pasa równo obciąć nożyczkami do cięcia tapet. Można też użyć ostrego nożyka do tapet z wąskim ostrzem.

Rozety dekoracyjne

Do dekoracji sufitów w mieszkaniach oferuje się szeroką gamę gipsowych lub styropianowych rozet ozdobnych. Montujemy je w środku sufitu lub w miejscu podwieszenia lampy lub żyrandola. Mniejsze rozety przyklejamy zaprawą gipsową lub klejem do styropianu. Większe należy dodatkowo zamocować 2-4 wkrętami i kołkami rozprężnymi osadzonymi w suficie. Następnie szpachluje się zaprawą gipsową otwory po wkrętach a także szczeliny między nią, a sufitem i całość maluje farbą akrylową lub emulsyjną.

Montaż boazerii

Listwy, deski lub panele boazeryjne montuje się do listew podkładowych za pomocą specjalnych blaszek mocujących wsuwanych we wpusty i przybijanych bądź przykręcanych do rusztu. Z uwagi na położenie wsuwanej blaszki zaleca się osobom praworęcznym rozpoczęcie układania listew od lewej strony, zaś leworęcznym od strony prawej ściany. W obu przypadkach pióro pierwszej listwy powinno być skierowane do ściany bocznej i oddalone od niej na 0,5-1 cm. Zapewni to niezbędną szczelinę dylatacyjną przy ścianie.

Przyklejanie płyt

Tak zwane suche tynki z płyt gipsowo-kartonowych można wykonywać również na mocno nierównych murach. W takim wypadku najpierw wyrównujemy podłoże przyklejając zaprawą gipsową pionowe pasy odcięte z płyt. Pasy powinny mieć szerokość około 20 cm. Przyklejamy je tak, aby czoła wszystkich pasów znalazły się w jednej płaszczyźnie. Dopiero do tych pasów przyklejamy również zaprawą gipsową pełne płyty gipsowo-kartonowe tworzące suchy tynk będący podłożem pod tapety lub farby ścienne.

plytki elewacyjne

Dekoracyjne płytki ceglane

Coraz częściej do dekoracji ścian stosuje się różnego koloru płytki ceglane o grubości 8-10 mm. Można je stosować do dekoracji ścian i ich wybranych fragmentów zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń. Najczęściej stosuje się je do wykańczania kominków i ścian przy nich, fragmentów ścian w kuchniach i salonach. Na zewnątrz służą najczęściej do dekoracji cokołów ogrodzeń i ościeży przy drzwiach i oknach. Płytki te przykleja się typowymi zaprawami klejącymi i tymi też zaprawami wypełnia szczeliny pomiędzy płytkami.