Należy preferować otwarty plan. Bez względu na to jak wygląda plan, należy zawsze starać się o to, aby nie brakowało światła dziennego, najlepiej docierającego z obu stron. Wielu architektów uważa, że nie jest to takie ważne, szczególnie w przypadku łazienek i pokoi dziecinnych. Kłopoty sprawia również odpowiednia organizacja połączeń pomiędzy poszczególnymi funkcjami mieszkalnymi takimi, jak gotowanie, jedzenie, wypoczynek, spanie, higiena. Albo oddziela się wszystkie pomieszczenia ścianami wewnętrznymi, albo tworzy się kilka dużych przestrzeni, w których gubią się poszczególne funkcje mieszkalne. Otwarty układ stwarza możliwość uzyskania miejsca na stosunkowo małej przestrzeni, jednak powinien on być odpowiednio rozczłonkowany. Pomocą mogą być tutaj nisze, kominy, drzwi, ścianki przesuwne. Z pokoju dziennego o wielkości 50 m2 można wyodrębnić dwa pomieszczenia, które mogą być wykorzystane razem lub oddzielnie. Sensowne jest też łączenie dwóch funkcji, np. kuchenno-mieszkalna, gaIeria-gabinet, oranżeria-stołowy.
Podział pomieszczeń powinien być elastyczny. Nawet nowoczesne domy ciągle jeszcze posiadają oddzieloną, zamkniętą kuchnię lub pokój stołowy z niszą mieszkalną. Wielu architektów uważa, że łazienka powinna być mała, a na pokój dziecinny, w którym dziecko bawi się, odrabia lekcje i spotyka z kolegami, wystarczy przeznaczyć 10 m2. W tym samym czasie rodzice oglądają w pokoju dziennym telewizję mając do dyspozycji 50 m2! Rozwiązanie tego typu problemów nie wymaga wybudowania większego domu, lecz odpowiednio dopasowanej wielkości poszczególnych pomieszczeń. Pokoje dziecinne powinny zyskać na znaczeniu kosztem reprezentacyjnego pokoju dziennego. Pomieszczenia o równej wielkości i elastyczne ścianki działowe – także na piętrze – umożliwiają lepsze dopasowanie do indywidualnych potrzeb i zmian zachodzących w strukturze rodziny.
Unikać kłopotów związanych z wykuszem. Wykusz może być pomocnym środkiem służącym do architektonicznego upiększenia prostego kształtu budowli. Często jednak zdarza się, że wykusz jest zbyt mały i spełnia tylko rolę miejsca na kwiaty ewentualnie kącika do ustawienia ławy podokiennej. Z drugiej strony prawidłowy wykusz znacznie poprawia oświetlenie pomieszczenia podnosząc komfort mieszkania szczególnie wtedy, gdy pokój jest skierowany na północ lub na wschód.