Kategorie
Projekt

Trzy pokoje z dwóch

3 pokoje z 2Na początku lipca odbiorę nowe mieszkanie. Chciałbym je dostosować do moich potrzeb i oczekiwań. Bardzo chcę mieć osobną toaletę – może powstać kosztem dużego (moim zdaniem) przedpokoju, a dodatkowy trzeci pokój (sypialnia) – kosztem fragmentu dużego pokoju. Pozostałą część chciałbym połączyć z kuchnią, a z komórki utworzyć garderobę.

Przedpokój jest na tyle obszerny, że można jego fragment poświęcić na osobną toaletę. Proponuję wydzielić ją ścianką działową z płyt gipsowo-kartonowych. WC będzie miało wymiary 90 x 130 cm, czyli 1,2 m2. To wystarczy, aby w toalecie zmieściła się również mała, narożna umywalka. We wnęce, która powstanie po prawej stronie drzwi wejściowych można umieścić szafę na wierzchnie ubrania.

Proponuję usunąć ścianki działowe między pokojem i kuchnią oraz między kuchnią a przedpokojem. Dzięki temu powstanie duży pokój dzienny. Kuchnię z dwoma oknami urządzimy w głębokiej wnęce. Ograniczy nam to wprawdzie liczbę szafek wiszących, ale naturalnie wydzieli część kuchenną z jednoprzestrzennego pomieszczenia. Tuż obok urządzimy kącik jadalny z rozkładanym stołem.

Na wprost drzwi balkonowych, prowadzących na loggię, mamy miejsce na kącik wypoczynkowy. Za jego „plecami” postawimy ściankę działową z płyt gipsowo-kartonowych, o wysokości 150-170 cm.

Przestrzeń po bokach i nad nią można wypełnić pustakami szklanymi lub mlecznym szkłem. Za ścianką urządzimy sypialnię, pozbawioną własnego okna. Będzie oświetlona rozproszonym światłem dziennym przepuszczanym przez szklane ścianki. Drzwi prowadzące do sypialni z przedpokoju przesuwamy w stronę klatki schodowej, aby umożliwić wygodne z obu stron dojście do łóżka. Z sypialni przebijamy otwór drzwiowy do komórki (wystarczy 80 cm) i montujemy drzwi lustrzane, przesuwne. W ten sposób powstanie wygodna i obszerna garderoba.
W małym pokoju, po prawej stronie postawimy krótką ściankę z płyt gipsowo-kartonowych. Powstanie wnęka, w której ukryjemy małą garderobę za przesuwnymi drzwiami.
Ponieważ dobudowaliśmy osobne WC, musimy przesunąć drzwi do łazienki. Jej wielkość pozostaje bez zmian. Wewnątrz można postawić ściankę działową (np. z pustaków szklanych), która wydzieli kabinę natryskową i wnękę – z koszem na bieliznę lub niewielką pralkę.