Tynki dekoracyjne. Podczas, gdy do kładzenia zwykłego tynku potrzebne są doświadczenie i zręczność, tynki dekoracyjne okazują się materiałami wręcz idealnymi dla majsterkowiczów. Wykonanie w całości samodzielne wymaga zaledwie kilku minut wstępnych ćwiczeń.
Artystyczne ściany. W przypadku tynków do zacierania grubość nakładanej warstwy określa wielkość domieszanego do nich ziarna. Wystarczy krawędzią pacy ściągnąć ze ściany nadmiar tynku, pozostawiając jedynie warstwę o grubości jednego ziarna. Aby powstała jednolita struktura tynku, należy porządnie przyłożyć się do zacierania. Polega to na prowadzeniu okrężnymi ruchami pacy z tworzywa sztucznego po powierzchni świeżo nałożonego tynku. Ziarna tynku „tocząc się” pozostawiają charakterystyczne ślady. Wprawdzie ilość różnych struktur w tym przypadku nie jest tak wielka, jak przy zastosowaniu tynków dekoracyjnych, ale dzięki odpowiedniemu prowadzeniu pacy (do wyboru – poziomo, pionowo, po przekątnej, na krzyż i okrężnymi ruchami) można uzyskać całkiem odmienne wzory.
Do formowania struktur na tynkach dekoracyjnych stosuje się specjalne narzędzia i środki pomocnicze, takie jak wałki, szpachelki z tworzyw sztucznych itp. Zasadniczo jednak przy wyborze narzędzi do wykończenia warstwy tynkowej nie musimy stosować się do żadnych zaleceń i możemy kierować się wyłącznie fantazją. Wstępne ćwiczenia (na gipsowej płycie) ułatwiają wybór odpowiedniego wzoru i opanowanie techniki jego tworzenia.