Liczne załamania oraz wykusz utrudniają zagospodarowanie powierzchni mieszkalnej. Nieodpowiednia jest tez wielkość pomieszczeń: zbyt duży pokój dzienny, ciasny stołowy połączony z kuchnią, małe pokoje dziecinne.
Rosnące ceny działek budowlanych zmuszają inwestorów do budowania niniejszych budynków o kompaktowych kształtach. Więcej uwagi poświęca się szczegółom: rozsądne wymiary pomieszczeń, sensownie zaplanowane powierzchnie komunikacyjne, funkcjonalność całości. O jakości i komforcie mieszkania decyduje w pierwszym rzędzie przemyślany plan. Dlatego przed zakupem domu względnie przed przystąpieniem do jego budowy należy przede wszystkim dokładnie zapoznać się z planem przedstawionym przez architekta.
Udana architektura zyskuje coraz bardziej na znaczeniu, szczególnie w przypadku niewielkich domów. Wiedzą o tym również producenci gotowych domów, którzy coraz bardziej starają się nadawać swoim projektom indywidualne akcenty. Jednak o architektonicznym wyrazie nie powinny decydować wątpliwe – pod względem funkcjonalnym – ukosy i załamania, gdyż tego rodzaju elementy nie spełniają najczęściej żadnej funkcji, nie posiadają wartości użytkowej, trudno je umeblować i są na dodatek drogie. Nakazem chwili jest powrót do kąta prostego, gdyż prostokątne kształty pozwalają na optymalne wykorzystanie pomieszczenia i stwarzają korzystne warunki dla ustawienia mebli. Kolejne zalety to: wszechstronne możliwości kształtowania wnętrz i tańsza konstrukcja. Poza tym unikanie zbędnych załamań budowli wpływa na zmniejszenie powierzchni zewnętrznej. Im mniejszy jest udział ścian zewnętrznych w stosunku do powierzchni oparcia, tym mniejsze jest zapotrzebowanie na energię grzewczą danego budynku.
Jednak sam wygląd zewnętrzny budowli nie oznacza od razu, że ma ona funkcjonalnie zaprojektowane wnętrze. Na przykład poprzez ustawione przekątnie ściany wewnętrzne mogą powstać niefunkcjonalne pomieszczenia i korytarze. Powodują one raczej więcej strat niż korzyści. Tutaj ukośne ściany wewnętrzne mają jedynie charakter architektoniczny. Powstałe nisze trudno dobrze umeblować, a duża powierzchnia komunikacyjna wpływa na zmniejszenie części mieszkalnej. Schody są zbyt słabo oświetlone światłem dziennym, a ich kręty kształt może stanowić utrudnienie dla dzieci i starszych domowników.