Kategorie
Budowa

Układanie podłogi z desek cz.1

podloga deskiPodłoga z desek nie jest najtańsza, ale jej ułożenie może być opłacalne, bowiem dobrze konserwowane drewno wytrzyma tak długo jak sam dom i jest zawsze modne. Już za czasów króla Salomona, a więc przed ponad 3000 lat, układano podłogi z łączonych ze sobą desek. Jest to więc prawdziwie klasyczna okładzina podłogowa i do dziś z powodzeniem spełnia wszelkie wymogi stawiane posadzkom o wysokiej jakości.

Drewno to produkt całkowicie naturalny, pozyskiwany z odtwarzalnych zasobów. Deski są cieple w dotyku i elastyczne -co poprawia komfort chodzenia po podłodze – a ponadto bardzo trwałe. Do niedawna stanowiły one podstawowy materiał podłogowy do pomieszczeń mieszkalnych, ponieważ umożliwiały stosunkowo łatwe wykonanie wytrzymałej i równej powierzchni.

Ważną cechą tej okładziny był też jej niewielki ciężar, dodatnio wpływający na statykę konstrukcji. Dzisiaj, w epoce stropów wykonywanych w technice wylewanego monolitu, ta akurat zaleta ma już charakter drugorzędny, ale pozostałe nie tracą na znaczeniu. Układając w nowych pomieszczeniach podłogi z desek, można zaoszczędzić trochę pieniędzy, bowiem zbędne staje się wylewanie posadzki jastrychowej, koniecznej w przypadku wszystkich pozostałych rodzajów okładzin podłogowych.
Wilgotność drewna do budowy konstrukcji nośnej powinna wynosić około 12 %, a w żadnym wypadku nie więcej niż 17 %.