Kategorie
Budowa

Właściwości okien

Szczelność i ochrona przed deszczem i wiatrem
Nieszczelność okien i drzwi ujawnia się w postaci przecieków wody deszczowej i przeciągów. Na ulewne deszcze i wiatry szczególnie narażone są styki ościeżnicy ze ścianą zewnętrzną i uszczelnienia przylgowe pomiędzy ramą a ościeżnicą. Jednocześnie jednak okna ze szczelnymi przylgami między ościeżnicą i ramą okienną wymagają zastosowania dodatkowych urządzeń do wietrzenia, zapewniających dopływ świeżego powietrza.

Ochrona przed ciepłem i słońcem
Dla ochrony przed słońcem stosuje się szyby, których przepuszczalność światła znajduje się powyżej przepuszczalności światła w obszarze promieni ultraczerwonych. Usytuowanie okien północ-południe jest korzystniejsze ze względu na ochronę przed promieniami słonecznymi niż orientacja wschód-zachód. Dodatkowo dla uniknięcia dużego napromieniowania i nagrzewania pomieszczeń w lecie zaleca się stosowanie żaluzji ochronnych, markiz i daszków przeciwsłonecznych.

Izolacyjność akustyczna (ochrona przeciwdźwiękowa)
Okna z powodu małej ich grubości i masy stanowią pod względem izolacyjności akustycznej najsłabszy element ścian zewnętrznych.
Ze względu na izolacyjność akustyczną hermetyczne szyby zespolone stosowane do szklenia powinny być możliwie ciężkie i przy podwójnych zestawach posiadać rozstęp między szybami nie mniejszy niż 24 mm. Szczególnie korzystne pod względem akustycznym są szyby zespolone wypełniane gazem szlachetnym i okna podwójne z oddzielnymi skrzydłami, szklonymi szybami zespolonymi. Ramy okienne powinny mieć możliwie taką samą zdolność tłumienia dźwięków jak szyby zespolone. Na poprawę izolacyjności akustycznej wpływa stosowanie szczelnie zamykanych i ciężkich żaluzji. Ich odległość od szyb powinna być możliwie duża. Przy prowadnicach żaluzji stosować można dodatkowe zabezpieczenia przeciwdźwiękowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *