Wykaz stolarki w projekcie
Dokładne plany budynku, który budujemy, powinny zawierać zestaw tzw. stolarki budowlanej, czyli okien i drzwi. Projektant może zaproponować nietypową, która jest zazwyczaj o 10-20% droższa. Plany można jednak zmienić, gdy budowy jeszcze nie rozpoczęliśmy. W zestawie narysowane są kształty wszystkich okien i drzwi oraz podane ich wymiary – szerokość i wysokość. Podane powinny być również kierunki otwierania drzwi i sposoby otwierania okien.
Uchwyt do zasłon
Ciężkie i grube zasłony okienne można zasuwać i rozsuwać w miarę potrzeby. Można też podwieszać na bokach okien zaczepiając na specjalnych uchwytach przymocowanych do ścian. Przy tym rozwiązaniu uzyskujemy dodatkowy efekt dekoracyjny. Gotowe uchwyty ozdobne o różnych kształtach można łatwo kupić w supermarketach budowlanych lub też wykonać samodzielnie z drewna lub elementów z metali kolorowych. Mocuje się je poziomo lub lekko skośnie dwoma wkrętami i kołkami rozprężnymi.
Najlepsze okna
Wiele kontrowersji budzi wybór okien. Jedni wolą drewniane inni plastikowe. I jedne i drugie mają wiele zalet, ale i wad. Drewniane głównie tę, że trzeba je okresowo konserwować szczególnie od zewnątrz. Drogie, ale bezwzględnie najlepsze na naszym rynku są okna drewniano-aluminiowe, w których ramy z drewna specjalnie klejonego są osłonięte od zewnątrz profilami aluminiowymi. Drewno gwarantuje między innymi dobrą izolację cieplną i akustyczną, aluminium zaś nie wymaga okresowej renowacji poprzez malowanie.
Zamknięcie okna
Większość naszych okien wyposażona jest jedynie w zamknięcie typową klamką. Ułatwia to włamanie do mieszkania lub domu. Stwarza również niebezpieczeństwo niekontrolowanego otwarcia okna przez dzieci, a to może być bardzo groźne w przypadku, gdy mieszkanie jest położone na wyższych piętrach. Istnieją już na rynku specjalne okucia budowlane, w których klamka jest blokowana standardowym zamkiem kluczykowym. Otwarcie okna jest możliwe jedynie po obrocie kluczyka w odpowiednie położenie.
Bezpieczne okna
Dość skutecznym zabezpieczeniem przed włamaniem jest naklejanie na jedną z szyb zespolonych (zewnętrzną) cienkiej folii antywłamaniowej. Folia ta wyeliminuje łatwe wybicie szyny poprzez mocne uderzenie. Określa się, że zwykła 4 mm szyba z naklejoną folią antywłamaniową uzyskuje wytrzymałość równą wytrzymałości deski o grubości nawet jednego cala. Wtedy nawet forsowanie okna siekierą wymaga dłuższego czasu i również wywołania niepożądanego, szczególnie dla amatora włamywacza, hałasu.