Kategorie
Remont

Wypalanie wzorów lutownicą

Wypalanie wzorów lutownicą

Mocując w zwykłej lutownicy odpowiedniego kształtu końcówki, np. stożkową, możemy w drewnie wypalać ozdobne ornamenty. Tego typu dekoracje, jeszcze bardzo popularne, są tym ładniejsze, im bardziej skomplikowane ostrze będzie miała końcówka. Zastosowanie różnego kształtu końcówek pozwoli nam dekorować przedmioty różnymi, ale zawsze powtarzalnymi wzorami. Szczególnie interesująco wyglądają wzory wypalane na drobnych przedmiotach drewnianych.

Miarka na krawędzi stołu

Przy wielu pracach wygodnie jest mieć taśmę mierniczą, przyklejoną do przedniej krawędzi stołu. Z jej pomocą szybko i łatwo zmierzymy potrzebny przedmiot bez konieczności każdorazowego szukania miarki. Miarkę, którą możemy wyciąć np. ze starej miarki zwijanej, przyklejamy klejem dwuskładnikowym lub przybijamy kilkoma małymi gwoździkami. Można też przykleić parciany przymiar krawiecki.

Dociskanie ciętej deski

Bardzo silny docisk przecinanego wąskiego przedmiotu do stołu możemy uzyskać za pomocą sznura zawiązanego w pętlę, obwiązującego przedmiot. Obsługujący dociska go nogą. Przy takim docisku okaże się zbędne dociskanie listwy lub deski ręką. Najlepszy docisk wykonuje się z kawałka linki bawełnianej o średnicy 8-10 mm. Takiej jaką stosuje się w żeglarstwie.

Kalibrowanie kołków meblowych

Metalowe nakrętki o różnej średnicy możemy wykorzystać do kalibrowania drewnianych kołków meblowych. Po prostu nieregularny jeszcze kolek przebijamy młotkiem przez otwór w nakrętce. Nakrętki dobieramy średnicami tak, aby po kalibrowaniu drewniane kołki miały średnicę 6, 8 lub 10 mm. O takich średnicach stosuje się przede wszystkim w typowych połączeniach stolarskich.

Cięcie płyty na taboretach

Do wzdłużnego przecinania długiej płyty warto ją ułożyć na dwóch taboretach, które w miarę postępu ciecia będziemy odpowiednio podsuwać. Trzeba jedynie uważać, aby przy niewłaściwym podsunięciu nie przeciąć i taboretu. Podczas przecinania płytę dociska się nogą przesuwaną po płycie w miarę przedłużania się linii cięcia. Podpierające taborety powinny być niskie, gdyż to ułatwia cięcie.

Uchwyt strugarski

Wygodne struganie krawędzi długiej deski zapewni nam pryzmowy klocek przykręcony do boku stołu. W oporze następuje zakleszczenie struganej deski. Trzeba ją jeszcze podeprzeć drewnianą podporą wysuwaną spod blatu stołu. W przypadku długiej deski trzeba przewidzieć większą liczbą podpórek równomiernie rozstawionych na długości. Zarówno klocek jak i podpory można na stałe zamontować do stołu warsztatowego.

Woskowana podłoga drewniana

Coraz chętniej stosowanym sposobem wykańczania powierzchni podłóg drewnianych jest woskowanie czyli pastowanie różnego rodzaju pastami sporządzonymi na bazie wosku. Wcześniej należy powierzchnię nasycić dostępnymi na rynku preparatami olejowymi. Tak nasycona podłoga będzie odporna na zabrudzenia, a warstwa naniesionej i wypolerowanej pasty woskowej da oczekiwany efekt estetyczny. Zastosowanie preparatów olejowych, głęboko wnikających w drewno zmniejszy zużycie pasty.

Cięcie piłą ramową

Cięcie dużą piłą ramową mogą ułatwić dwa ciężarki zamocowane na ramie po stronie przeciwległej do uchwytu. Będą wywierać siłę, dociskającą piłę do przecinanego przedmiotu. Taki dodatkowy docisk warto zastosować szczególnie przy cięciach poprzecznych. Do ramy mocujemy dwa ciężarki stalowe lub ołowiane o łącznym ciężarze 2-3 kg. Można je przymocować za pomocą zwykłej taśmy klejącej.

Skrzynka uciosowa

Wygodnym rozwiązaniem jest zamocowanie skrzynki uciosowej do typowego koziołka murarskiego za pośrednictwem zawiasów. Nie będzie przeszkadzała, a w razie potrzeby może po odchyleniu być wykorzystywana do przecinania listew na placu budowy. Nieużywaną odchyla się tak, aby zwisała na boku poziomej poprzeczki koziołka murarskiego. Skrzynkę wystarczy zamocować dwoma grubymi zawiasami skrzydełkowymi.

Dociskanie forniru lokówką

Wykańczając otwory i krzywizny paskami okleinowymi z naniesionym klejem termoplastycznym, można się do dociskania posłużyć zwykłymi lokówkami elektrycznymi. Rozgrzeją klej i dobrze docisną pasek. W tych miejscach roli nie spełni żelazko, którym dociskamy paski okleiny na powierzchniach zewnętrznych. Musimy zwrócić uwagę, aby nie pobrudzić powierzchni lokówki klejem stolarskim.