Okucia
W oknach jednoramowych montowane są okucia obwodowe, zwykle rozwieralne, uchylne lub uchylno-rozwieralne. Okucie obwodowe zamocowane w skrzydle i ościeżnicy łączy je ze sobą oraz umożliwia otwieranie okna. Po zamknięciu okna, trzyma skrzydło w ościeżnicy w kilku miejscach na obwodzie (w odległościach nie większych niż 60 cm).
Niektóre okucia obwodowe umożliwiają mikro-rozszczelnienie (można wentylować pomieszczenie przy prawie całkiem zamkniętym oknie, odpowiednio ustawiając pozycję klamki. Są montowane standardowo lub za dodatkową opłatą.
W oknach zespolonych montowane są okucia zespalające (niekiedy także obwodowe, ale takie okna są droższe). Okucia zespalające łączą skrzydło zewnętrzne z wewnętrznym. Umożliwiają otwieranie okna i jednocześnie sprawne rozłączanie jego elementów.
Uszczelki
Okna zazwyczaj uszczelniane są masą silikonową, oraz uszczelkami z gumy lub tworzyw sztucznych.
Szprosy
Zakładane są na życzenie klienta, mają różne grubości i kolory, takie jak okno lub metaliczne: złoty lub srebrny. Jest kilka rodzajów: na przykład konstrukcyjne, naklejane na zewnątrz lub wewnątrz szyby zespolonej, albo montowane do ramy okna na osobnych zawiasach bądź zatrzaskach.
Klamki
W klamkach okiennych może być zamontowany zamek, który zabezpiecza przed otwarciem okna bez klucza. Nawet jeśli intruzowi uda się włożyć rękę przez okno, to nie przekręci klamki sąsiedniego skrzydła, gdy będzie ona zamknięta na klucz.
Nawiewniki
Zazwyczaj trzeba je zamówić. Montuje się je w różnych miejscach; mogą być także w różny sposób sterowane. Najczęściej umieszczane są w ramie, ale też w ościeżnicy lub między szybą a ramą okna. Są takie nawiewniki, gdzie ilość przepływającego powietrza ustawia się ręcznie i takie, które działają samoczynnie, ustawiając się zależnie od wilgotności powietrza w domu lub różnicy ciśnień w domu i na zewnątrz.