Kategorie
Remont

Wyznaczanie lini obwodu walca

Wyznaczanie lini obwodu walca

Aby na walcu drewnianym lub metalowym wyznaczyć dokładnie linię obwodu, wystarczy zanurzyć go w wodzie. Trzeba go przy tym trzymać dokładnie pionowo i zanurzyć tak, aby czołem doknął dna słoika. Jeżeli zależy nam, aby linia obwodu była wyznaczona w określonym miejscu, to musimy starannie dobrać poziom wody w naczyniu.

Wyginanie płaskownika

Wszelkiego rodzaju metalowe płaskowniki można wyginać rąbem młotka, uderzając kolejno w odpowiednie miejsca płaskownika ułożonego na dużym kowadle. Szczególnie łatwo wygniemy go, gdy będziemy mocno podgrzewać wyginane miejsce. Płaskowniki z miękkiej stali można wyginać również na zimno. W obu przypadkach po wygięciu przedmiot mocno podgrzewamy i pozostawiamy do ostygnięcia.

Poszerzenie szczęk imadła

Dwie stalowe nakładki na szczęki imadła, w kształcie litery Z, rozszerzą nam zakres mocowania umożliwiając zaciśnięcie przedmiotu dłuższego niż wynosi maksymalny rozstaw szczęk. Zamocowany w ten sposób przedmiot może być dłuższy o wymiar obu poziomych ramion w obu nakładkach. Pionowe ramiona nakładek powinny mieć wysokość równą 3-5 cm.

Niewidoczne mocowanie

Otóż w podstawę trzeba wkleić nakrętkę. Tu musimy zastosować chemoutwardzalny klej dwuskładnikowy. Przez jej otwór wsuwamy wkręt i przykręcamy do ściany z zamocowanym kołkiem rozprężnym. Następnie w nakrętkę podstawy możemy wkręcić śrubę wklejoną w mocowaną część. Śruba powinna mieć długość o 2-3 mm mniejszą od grubości nakrętki.

Zabezpieczenie nakrętki

Przed luzowaniem się połączeń śrubowych, narażonych na drgania, zabezpiecza umieszczenie podkładki sprężystej pod łbem śruby lub nakrętką. Oczywiście te podkładki mają różne średnice zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne. Konieczne jest dobranie odpowiedniej podkładki do średnicy łba śruby lub średnicy nakrętki.

Chwytanie lutowanych drucików

Dwie klamerki do bielizny, zamocowane do podstawy, mogą utworzyć wygodne imadełko do utrzymywania w określonym położeniu dwóch lutowanych drucików. Obie klamerki przykręcamy do boków drewnianego klocka tworzącego podstawę o wymiarach 10x10x10cm. W takim uchwycie można również lutować przewody lub cienkie, wąskie blaszki.