Kategorie
Remont

Wzmocnienie ram

Wzmocnienie ram

Duże i ciężkie ramy wszelkiego rodzaju wykonane z drewna nawet wtedy, gdy poszczególne ramiaki są połączone widlicami trzeba dodatkowo wzmocnić, montując w narożach nierdzewne, płaskie kątowniki wzmacniające. Kątownik taki przykręca się kilkoma wkrętami, po umieszczeniu go w specjalnym wyżłobieniu na powierzchni obu ramiaków. Po przykręceniu należy wzmocnienie zaszpachlować, przeszlifować, a następnie pomalować całość farbą kryjącą.

Uchwyt do strugania

Jeden z najlepszych ścisków potrzebnych do zamocowania struganej deski można wykonać z dwóch przymocowanych do stołu klocków oporowych oraz drewnianego klina. Siły przy struganiu będą powodować zakleszczanie klina i deski. Aby struganie było łatwiejsze, grubość zarówno klocków jak i klina powinny być mniejsze od struganej deski. Jeżeli w stole warsztatowym mamy nawiercone otwory, to klocki można zastąpić drewnianymi kołkami oporowymi.

Barierka chroniąca kuchenkę

Jeżeli w domu są małe dzieci, musimy zadbać o ich bezpieczeństwo. Aby np. nie ściągnęły z kuchenki garnka z wrzącą zawartością, wystarczy wokół kuchenki zamontować barierkę z ozdobnego drutu średnicy 6 mm. Barierka powinna otaczać blat kuchenki z trzech stron. Najłatwiej ją zamontować do blatu szafek kuchennych. Wystarczy wywiercić cztery otwory i w nie wsuwać końce wygiętych drutów tworzących barierkę.

Ochrona pędzla z farbą

Jeżeli musimy przerwać malowanie ścian nawet na okres 1-2 dni, najlepiej pędzel lub wałek przechowywać owinąwszy go zwykłą folią do celów spożywczych. Nie trzeba ich myć. Musimy jednakże owinąć narzędzie bardzo szczelnie, aby nie dochodziło powietrze. Na ogół wystarczy owinąć folią jedynie wałek futerkowy, bez rączki i tylko włosie pędzla bez uchwytu. Owijamy tak, aby usunąć powietrze spod folii.

Mocowanie na stole warsztatowym

Element o dowolnym kształcie można zawsze zamocować do stołu warsztatowego za pomocą kołków i klinów. Kołki wsuwa się w wywiercone w blacie otwory i pomiędzy nie a obrzeże mocowanego przedmiotu wbija drewniane kliny. Z własnego doświadczenia wiem, że wywiercenie różnej średnicy wielu otworów w blacie stołu, bardzo pomaga w wielu pracach, natomiast nigdy nie przeszkadza w ich wykonywaniu.

Sklejanie luźnego połączenia

W starych połączeniach wyrabiają się zarówno gniazdo, jak i czop. Sklejenie obu tych części niewiele pomaga. Połączenie niszczy się zbyt szybko. Przy naprawie trzeba więc okleić czop rzadkim płótnem nasyconym klejem stolarskim, tym samym którym będziemy kleili połączenie. Ta dodatkowa warstwa usunie niepożądany luz. Przed sklejeniem połączenia, gniazdo trzeba dokładnie oczyścić wyskrobując warstewki starego kleju.

Osłona na pędzel

Aby ściekająca po pędzlu farba nie brudziła ręki podczas malowania górnych płaszczyzn, można skuwkę pędzla owinąć opaską np. z wykładziny podłogowej lub filcu. Będzie ściekającą farbę zatrzymywać i wchłaniać. Podczas malowania trzeba okresowo zdejmować opaskę i dokładnie ją umyć z nagromadzonej farby. Opaskę zawiązuje się na trzonku pędzla lub przykleja na taśmie dwustronnie klejącej.

Mocowanie papieru ściernego

Do mocowania papieru ściernego na klocku drewnianym wygodnie jest używać taśmy dwustronnie klejącej. Zużyty papier łatwo oderwać i nowy założyć na te same jej paski. Nawet jeżeli papier owijamy wokół klocka, to jego dwa końce możemy również przykleić do kawałka taśmy. Wyeliminuje to jego dociskanie do klocka palcami.

Klamerki do mocowania wałka

Cienkościenną rurkę metalową małej średnicy najlepiej mocować w szczękach imadła za pomocą dwóch klamerek do bielizny. W taki sam sposób możemy mocować metalowe trzpienie lub drewniane drążki o małych średnicach. Drewno klamerek będzie też w tym wypadku chronić powierzchnię mocowanego przedmiotu przed uszkodzeniem przez szczęki imadła stalowego.

Zabezpieczenie doniczki na półce

Przypadkowemu zsunięciu doniczki z półki ustawionej na zewnątrz pomieszczeń zapobiegnie mały gwóźdź wbity w półkę i wchodzący w otwór w spodzie doniczki. Jest to ważne przy wszelkiego rodzaju roślinach zwisających. Łatwo o nie zaczepić i zrzucić z półeczki. Tak ustawione rośliny podlewa się bardzo umiarkowanie, aby woda nie kapała z doniczki.